Jak dbać o baterie w smartfonach
Odkąd telefon stał się smartfonem, a my zaczęliśmy używać go nie tylko do dzwonienia i SMS-owania, ale także do przeglądania stron internetowych i robienia zdjęć, bateria wyczerpuje się zdecydowanie zbyt szybko. Nawet jeśli rano wychodzimy z domu z całkowicie naładowanym telefonem, wieczorem często wracamy z rozładowaną baterią. Czy można zrobić coś, aby przedłużyć jej żywotność? Tak, i to całkiem sporo. Oto kilka sprawdzonych sposobów.
Smartfon dobrze naładowany
Jeśli chcesz, aby bateria służyła ci długo i rzadziej się rozładowywała, musisz po prostu o nią dbać. Najważniejszą zasadą jest odpowiednia eksploatacja smartfonu, tj. ładowanie i rozładowywanie akumulatora we właściwym momencie i z określoną częstotliwością. Z pewnością nie należy za każdym razem całkowicie rozładowywać smartfona, zanim podłączy się go do ładowania – wystarczy zrobić tak raz na kilka miesięcy, a następnie do końca go naładować. Długie trzymanie aparatu w stanie całkowitego rozładowania jest dla niego wręcz szkodliwe; po ładowarkę warto sięgnąć już w momencie, gdy wskaźnik naładowania spadnie poniżej 40%. Natomiast na żywotność baterii nie wpływa negatywnie długie ładowanie smartfona – może być podpięty do źródła zasilania nawet jeśli już się naładował.
Kwestię optymalnego zarządzania zasilaniem z pewnością ułatwią nam odpowiednie powerbanki. W sklepie YouTab.pl znajdziemy ogromy wybór tych przenośnych źródeł energii – ich moc sięga nawet 20000 mAH! Dobrym pomysłem może być też zaopatrzenie się w indukcyjną ładowarkę do szybkiego ładowania bezprzewodowego Ugreen, kompatybilną ze wszystkimi urządzeniami obsługującymi standard QI. Jest lekka, poręczna i ma antypoślizgową podstawę. Jest także odporna na wysokie temperatury, przepięcia i zwarcia.
Warto oszczędzać energię
Aby akumulator smartfona dłużej utrzymywał wystarczający poziom naładowania, warto dbać o to, by jego użytkowanie pochłaniało jak najmniejszą ilość mocy. Jak to zrobić? Oszczędzić sporo energii pomoże wyłączenie działania w tle najbardziej energochłonnych aplikacji, bądź też włączenie w ich wewnętrznych ustawieniach trybu podróży. Wyłączyć pracę większości aplikacji w tle pozwoli uruchomienie trybu oszczędzania baterii, jeśli nasz smartfon ma taką opcję w ustawieniach. Pobór energii można też zmniejszyć poprzez wyłączenie w komórce rozmaitych efektów wizualnych.
Nie warto natomiast zamykać używanych aplikacji tylko po to, by za jakiś czas włączyć je ponownie – taka operacja pochłonie więcej energii, niż pozostawienie programów w trybie uśpienia. Mało skuteczne jest też wyłączenie Bluetooth czy Wi-Fi – pozwala wydłużyć działanie baterii przeważnie o zaledwie kilka procent. W przypadku smartfonów z nowoczesnymi bateriami litowo-jonowymi, czyli takich, jakie są dziś w powszechnym użyciu, całkowicie bezużyteczne jest tzw. formowanie baterii przy pierwszym ładowaniu telefonu, tj. całkowite rozładowanie akumulatora od razu po zakupie – po to, by następnie przez wiele godzin go ładować.