YOUTAB

Złącze USB-C – zalety i różnice w porównaniu z innymi złączami

Złącze USB typu C pojawiło się stosunkowo niedawno na rynku. Wszyscy pamiętamy czasy, kiedy każde urządzenie miało inne wejście do ładowania, przez co trzeba było posiadać kilka różnych złączy. Producenci chcąc zwiększyć moc i prędkość przesyłania danych, po erze USB 2.0 i USB 3.0 stworzyli w końcu złącze typu C. Czym różni się więc od poprzedników i czy na pewno jest to lepsze rozwiązanie?

złącze USB-c

Rodzaje złączy USB

Tak jak wspomnieliśmy, na rynku w przeszłości jak i  teraz, wykorzystywane są różne typy USB. Złącza USB charakteryzuje dany standard, przez co wyróżniamy:

  • 1. USB 2.0 – oferuje przepustowość do 480Mb/s i zasilanie 2,5W, używany jest od 2000 roku,
  • 2. USB 3.0 i USB 3.1 Gen 1 – oferuje przepustowość do 5Gb/s i zasilanie 4,5W, używany od 2008 roku,
  • 3. USB 3.1 i USB 3.1 Gen 2 – oferuje przepustowość 10Gb/s i zasilanie 4,5W, używany od 2013 roku.


Oprócz tych generacji, wyróżniamy dane typy, którymi są:

  • 1. USB typu A – popularne i znane od dawna standardowe złącze. Ma kształt prostokąta i stosowane jest w różnych sprzętach, takich jak klawiatury, dyski, myszki czy kamerki internetowe,
  • 2. USB typu B – wykorzystuje się je m.in w drukarkach, jest też bardziej kwadratowe niż typ A,
  • 3. micro USB – wykorzystuje się je w urządzeniach mobilnych, jest to płaskie złącze,
  • 4. USB typu C – symetryczne złącze w kształcie zaokrąglonego prostokąta, ma uniwersalne zastosowanie.


Masz starszy model smartfona? Twoje urządzenie nie ma wejścia na USB-C? Spokojnie, w naszym sklepie znajdziesz przejściówki i adaptery nie tylko typu C!

Czym charakteryzuje się USB-C?

USB typu C jest 24-pinowym złączem, które wyróżnia dwukrotne obrotowo-symetryczne złącze. W tym wypadku, niezależnie od standardu, złącze wygląda tak samo. Oczywistym wykorzystaniem tego złącza jest po prostu przesył danych. USB-C występuje nie tylko w smartfonach ale również w większych sprzętach, czyli laptopach, komputerach, monitorach itp. Dużą zaletą tego złącza jest jego uniwersalność i możliwość szybkiego przesyłania danych. Za pomocą USB-C można przesyłać też dźwięk i obraz, a także ładować urządzenia, np. smartfony i laptopy.

USB-C – z czym jest kompatybilne?

Nowoczesne wydanie złącza USB-C nie przewiduje kompatybilności z pozostałymi wersjami. Twój telefon nie ma wejścia na minijack, a posiada jedynie wejście USB-C? Nic straconego, słuchaj wygodnie muzyki na słuchawkach bez przeszkód! Wystarczy, że dokupisz przejściówkę, np. USB-C na Mini Jack 3.5mm. Ta malutka przejściówka jest niezwykle wygodna i pasuje do wszystkich smartfonów, tabletów ze złączem USB-C oraz sprzętów audio z wtyczką Mini Jack 3.5mm.

przejściówka USB-C

USB-C zapewnia też kompatybilność z innymi złączami. Do takiego portu można podłączyć na przykład urządzenia z gniazdami Ethernet (router), DisplayPort czy HDMI. W większości przypadków potrzebny będzie jednak adapter, który pozwoli połączyć dwa urządzenia.

Zdarza się oczywiście, że sprzęty (monitory, słuchawki itd.) są już wyposażone w gniazda USB-C i nie trzeba dokupować żadnych adapterów. Takich urządzeń nie jest jednak wiele na rynku, chociaż z roku na rok producenci robią ich coraz więcej.

Jak wybrać adapter (przejściówkę) dla USB-C?

Przede wszystkim musisz zorientować się, jakie wejście ma urządzenie, do którego chcesz wpiąć USB-C. Oprócz krótkich, małych przejściówek, na rynku znajdziesz mnóstwo adapterów, które łączą kilka różnych wejść. Na przykład przejściówka z USB-C na 2x USB 3.0+USB-C+RJ45 SD z czytnikiem kart TF/SD posiada trzy porty USB (USB 3.0 x 2 oraz USB-C), wejście HDMI, czytnik kart SD oraz micro SD oraz wejście RJ45. Dzięki temu, jesteś w stanie połączyć ze sobą wiele urządzeń. Przejściówka jest wielofunkcyjna i gwarantuje szybkość łącza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij Nam Wiadomość