YOUTAB

Zagubiony lub skradziony telefon – co zrobić krok po kroku

Sytuacja, w której gubisz telefon (albo został Ci skradziony) jest nie tylko bardzo stresująca, ale może być też dezorientująca. Czasem mimo zachowania wszelkich środków ostrożności, telefon może wypaść z plecaka czy kieszeni.

Co robić w przypadku, gdy zgubiliśmy telefon albo ktoś nam go ukradł? 

Przede wszystkim spokój

Pierwszym uczuciem, które dopada dużą liczbę osób, jest panika. Wiadomo, że “łatwo mówić”, ale postaraj się zachować spokój. Szybkie działanie pomoże Ci odnaleźć telefon.

Przeanalizuj co robiłeś/aś w ostatnim czasie i czy gdzieś się przemieszczałeś/aś. Może okazać się, że telefon cały czas znajduje się w jednym pomieszczeniu, a zostawiłeś/aś go w toalecie czy w kurtce. Rozejrzyj się wokół i sprawdź czy na pewno nie ma go w widocznym miejscu. Jeśli jednak dalej nie możesz go znaleźć, kieruj się naszymi wskazówkami.

Zgubiony telefon – co robić?

Najprostszą rzeczą, którą możesz zrobić, jest zadzwonienie na swój telefon z innego lub wysłanie alertu z innego urządzenia. Nikt nie odbiera? Najlepszą opcją będzie natychmiastowe zablokowanie telefonu. 

Jeśli dane z telefonu masz połączone z chmurą, możesz je zdalnie wykasować, aby uchronić się przed ich kradzieżą. 

Sam fakt kradzieży trzeba zgłosić na policję. Jest to ważne, ponieważ zaświadczenie o kradzieży przyda się, kiedy masz wykupione ubezpieczenie przez operatora. Pamiętaj, że kradzież możesz zgłosić jedynie w przypadku, kiedy jesteś przekonany/a, że do niej doszło.

Jeśli chcesz założyć blokadę IMEI telefonu, udaj się do salonu sprzedaży swojego operatora. Przygotuj numer IMEI (znajdziesz go na pudełku od telefonu), zaświadczenie o kradzieży od policji, dokument tożsamości oraz dokument z numerem IMEI (np. paragon). W salonie złóż wniosek o zablokowanie telefonu.

Często posiadacze smartfonów nie ubezpieczają ich, przez co użytkownik nie dostaje odszkodowania w przypadku zagubienia smartfona.

Jeśli Twój telefon gdzieś się zapodział i nie masz pojęcia, czy został skradziony czy zgubiony oraz nie masz ubezpieczenia, szanse, że go znajdziesz są małe. Dodatkową rzeczą, którą możesz zrobić, to zmienić hasła na mediach społecznościowych i wylogować się z aktywnych sesji (możesz to zrobić na Facebooku, logując się na konto na przykład na laptopie). 

Jak uchronić się przed kradzieżą?

Wyrafinowani złodzieje mają sprawdzone i niezauważalne sposoby, aby ukraść Twój telefon. Co możesz zrobić, aby zminimalizować to ryzyko? 

Przede wszystkim nie noś telefonu w miejscach publicznych w kieszeniach spodni czy kurtki. Otwarte kieszenie stanowią idealny cel dla złodziei. Plecak czy torbę miej zawsze zamknięte i w miarę możliwości trzymaj przy sobie. 

W kryzysowej sytuacji, jaką jest kradzież, warto mieć na swoim telefonie zainstalowaną aplikację, która pomoże Ci go odszukać. Zarówno na Androida jak i iOS dostępne są aplikacje, które lokalizują Twoje urządzenie. Na smartfony z systemem Android jest to na przykład aplikacja “Znajdź mój telefon”, która wyświetla na mapie, gdzie znajduje się telefon. 

Po więcej porad zapraszamy na bloga Youtab! Pamiętaj, by zabezpieczać telefon nie tylko przed kradzieżą, ale także przed zniszczeniem czy zarysowaniem – zamów z naszego sklepu wytrzymałe etui na telefon lub ochronne szkło hartowane. Dzięki nim Twój telefon będzie bezpieczny!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij Nam Wiadomość