YOUTAB

XX porad, jak bezpiecznie korzystać ze smartfona

Obecnie praktycznie każdy ma smartfona – nowszego, starszego, z najwyższej półki lub z opcji budżetowej. Nieważne jest jednak, aby dbać o każdy telefon tak samo. Jest to sprzęt, który daje nam olbrzymie możliwości i jeśli postaramy się – będzie nam służył wiele lat! W sieci jest mnóstwo porad, jak dbać o smartfona w taki sposób, byśmy mogli się nim cieszyć przez jak najdłuższy czas. Bezpieczne korzystanie ze smartfona sprawi, że każdy Huawei, Samsung czy iPhone będzie działał sprawnie i nie przysporzy nam żadnych problemów. 

Zebraliśmy te porady  i podpowiemy Ci, co robić, a czego nie, aby bezpiecznie korzystać ze smartfona. 

Co robić, aby bezpiecznie korzystać ze smartfona

 • I. Dbaj o to, by był naładowany

Żaden smartfon nie zadziała, jeżeli nie będzie odpowiednio naładowany. Dbanie o to, by bateria była pełna sprawi, że w każdym momencie, gdy będziesz tego potrzebował – będziesz mógł użyć telefonu. Pamiętaj też, że doprowadzanie do ciągłego rozładowywania baterii, nie jest najlepszym pomysłem. 

power bank
Jeżeli masz problemy z pamiętaniem o ładowaniu smartfona, kup jeden z power banków. Dzięki temu, zawsze będziesz miał pod ręką dodatkową moc. Jeżeli jesteś kierowcą, możesz zaopatrzyć się w uchwyt samochodowy z opcją ładowania indukcyjnego. np. uchwyt samochodowy Baseus Big Ears 

 • II. Ściągaj aplikacje z zaufanych źródeł

Podobnie jak na komputerze, czasami może Cię kusić, by kliknąć w podejrzany link i ściągnąć aplikację, której nie będziesz pewny. Lepiej tego nie rób. Jeśli masz iPhone’a, korzystaj z App Store’a. Dla użytkowników Androida najlepiej sprawdzi się sklep Google Play, zaś posiadacze Huaweiów powinni korzystać z autorskiego sklepu marki. 

 • III. Zabezpiecz telefon hasłem

Choć wielu z nas przejawia tendencję do tzw. robienia z igły widły, musimy pamiętać, że czasami trata sekundy na wpisanie hasła, może być zbawienne. Wpisanie go nie trwa długo, a dzięki temu, zapewnisz sobie większe bezpieczeństwo – nikt przypadkowy nie będzie mógł dostać się do Twojego telefonu. 

Jeżeli używasz jedynie blokady na czytnik linii papilarnych lub z rozpoznawaniem twarzy – i tak ustaw zwykłe hasło jako dodatkową ochronę. 

 • IV. Blokuj podejrzane numery

Jeżeli dzwonią do Ciebie podejrzane numery (z naszego wcześniejszego wpisu, dowiesz się, jak uniknąć naciągania na koszta w przypadku połączeń z dziwnych numerów), to nie odbieraj takich połączeń. Mogą to być sprzedawcy, próbujący wcisnąć Ci coś, czego wcale nie potrzebujesz. Ale także złodzieje, którzy będą czyhali na Twoje dane i, co ważniejsze – Twoje pieniądze. Dowiedz się, jak zastrzec numer dzięki naszemu wpisowi. 

 • V. Instaluj aktualizacje

Aktualizacje bardzo często pomagają usunąć usterki i problemy, które pojawiały się przy starszych wersjach. Nie tylko pomaga to chronić Twoją prywatność, ale także  usprawnia pracę urządzenia i aplikacji. Możesz włączyć automatyczne aktualizowanie lub robić to ręcznie, gdy dostaniesz informację o takiej możliwości. Dzięki takim aktualizacjom, często unikniesz wielu problemów i niepotrzebnych nerwów. 

bezpiecznie użytkowany telefon

 • VI. Sprawdzaj, jakich uprawnień żąda aplikacja

Tak, wiemy – czytanie regulaminów nie należy do ulubionych zajęć praktycznie nikogo (chyba, że mamy do czynienia z osobą w stylu Sheldona Coopera z “Teorii Wielkiego Podrywu”).  Jednak zapoznanie się z tym, czego wymaga aplikacja, dostępu do jakich informacji, powinno wejść nam w krew. Dzięki temu unikniemy przekazania danych, które wolelibyśmy zostawić dla siebie. Jeżeli jakaś prosta aplikacja żąda dostępu np. do aparatu lub listy kontaktów – lepiej zastanów się dwa razy przed instalacją. 

 • VII. Wchodź na strony, którym ufasz

Widzisz podejrzaną reklamę lub stronę? Lepiej unikaj klikania w nie. Często zdarza się, że ktoś np. zaatakuje czyjś profil na Facebooku i potem wysyła z niego podejrzane adresy. O wiele łatwiej jest się nabrać na coś takiego, gdy korzystamy z telefonu a nie komputera – czcionka jest mniejsza, adresy URL skracane. Jednym słowem, zawsze zastanów się dwa razy, zanim klikniesz w jakieś niepewne łącze. 

 • VIII. Zainstaluj antywirusa

Jeżeli trudno jest Ci uważać na co dzień na to, co robisz na telefonie, warto zastanowić się nad zainstalowaniem wirusa. To dobry pomysł, szczególnie jeśli ze swojego telefonu korzystasz także w pracy. Taki antywirus może Ci pomóc w niejednej sytuacji. Bez trudu znajdziesz jakiś darmowy program, jednak jeśli naprawdę zależy Ci na bezpieczeństwie Twoich danych – warto pomyśleć nad zainwestowaniem w coś płatnego. 

 • IX. Twórz silne hasła

Wierz nam, hasło “12345” nie należy do tych najmocniejszych. Wszystkie usługi, które należą do wrażliwych, takie jak konto bankowe, e-mail, social media – każde miejsce, gdzie przechowujesz jakieś swoje dane – powinno być zabezpieczone silnym, trudnym do złamania hasłem. 

Obecnie wiele aplikacji podpowiada już silne hasła, złożone z przypadkowych zbiorów wielkich i małych liter, cyfr oraz symboli. Jeżeli boisz się, że ich nie zapamiętasz (co  w tej sytuacji zrozumiałe!), zapisz je na telefonie (ale nie w notatniku, tylko przez odpowiednią opcję, która pojawi się na ekranie). Możesz też stworzyć własną kombinację – np. z uniwersalnego słowa, rodzaju usługi (np. bank / social media / email) i jakiejś daty, zamieniając jednocześnie któreś litery na cyfry (np. “e” na 3, “h” na 4 itd.). 

 • X. Podłączaj się do WiFi, które rozpoznajesz

Zdarzyło Ci się czasem skorzystać z publicznej sieci, mimo, że nie byłeś pewny do kogo należy? To niezbyt rozsądne! Pamiętaj, aby korzystać tylko z takich sieci WiFi, które rozpoznajesz i którym ufasz. Jeżeli ktoś chciałby się dostać do Twojego smartfona poprzez taką sieć, jego zadanie byłoby bardzo proste. O wiele lepiej skorzystać z własnego transferu, niż narażać się na niebezpieczeństwo nieznanych publicznych WiFi. 

Aby bezpiecznie korzystać ze smartfona, nie używaj żadnych publicznych sieci do dokonywania np. przelewów. Publiczne sieci zbierają informacje o użytkownikach. A chyba nie chcesz, aby Twoje wrażliwe dane ktoś przejął i wykorzystał?

Telefon z niebeiskim ekranem

 • XI. Nie spędzaj przed smartfonem zbyt wielu godzin

Porada nie dotyczy bezpośrednio używania smartfonów, a raczej naszego zdrowia. Światło emitowane przez komputer, smartfony i inne urządzenia, może szkodzić oczom. Jeżeli możesz, włącz nocny tryb – obraz będzie nieco bardziej zażółcony, ale nie powinno to być dla Ciebie problemem po jakimś czasie – przyzwyczaisz się!

 • XII. Włącz lokalizowanie telefonu

Dzięki włączonej lokalizacji, będziesz w stanie namierzyć telefon, gdy go zgubisz lub ktoś Ci go ukradnie. Jeżeli posiadasz chmurę rodzinną, bez problemu będziesz mógł sprawdzić, gdzie znajdują się sprzęty także innych członków rodziny. Tego typu rozwiązania będą bardzo pomocne, gdy zdarzy Ci się nieprzewidziana sytuacja. 

 • XIII. Zainstaluj program do blokowania reklam

Reklamy nie powinny zbierać o Tobie żadnych poufnych informacji. Podobnie jak strony internetowe, które odwiedzasz. Odpowiednio zoptymalizowane narzędzia analityczne oraz reklamowe zapobiegają tego typu sytuacjom. Niestety – czasem niewiedza, a czasem zła wola,  powodują, że nie zawsze przestrzegane są te zasady. Poza kradzieżą informacji, wiele reklam po prostu irytuje.

Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, zainstaluj na telefonie jeden z programów blokujących reklamy – np. popularny AdBlock. 

 • XIV. Nie używaj słabej jakości akcesoriów do telefonów

Jeżeli chcesz, aby Twój telefon działał sprawnie, musisz zadbać o niego wewnętrznie, ale też zewnętrznie. Słabej jakości akcesoria, mogą narazić Twój sprzęt na uszkodzenia i usterki. Dlatego zawsze kupuj szkła ochronne, obudowy na telefon i inne, w sprawdzonych sklepach, Wtedy będziesz miał pewność, że nie zagrożą one Twojemu telefonowi, a będą go chronić. 

 • XV. Nie zostawiaj smartfona bez opieki

Oczywiście nie chodzi o pozostawianie go bez nadzoru w domu czy u przyjaciół. Jeśli jednak zostawisz telefon nonszalancko na widoku np. w kawiarni czy restauracji – nie zdziw się, jeśli już go nie znajdziesz. Dla większości osób jest to oczywiste, ale niektórzy sądzą, że to nic wielkiego – przecież wokół jest dużo normalnych, uczciwych ludzi, obsługa, a może nawet Twoi znajomi. Jednak nawet chwila nieuwagi wystarczy, by stracić cenne informacje, a nawet cały sprzęt.

 • XVI. Zgłoś kradzież na policję

Jeśli zdarzy Ci się najgorsza możliwa opcja, pamiętaj,  aby zgłosić to odpowiednim służbom. Przede wszystkim, poinformuj policję oraz swojego operatora. Zastrzeż numer, a jeśli korzystałeś z płatności mobilnych – skontaktuj się z bankiem. Pamiętaj, że zwykły złodziej nie zdziała wiele, jeśli zablokujesz telefon, może być o wiele trudniej się do niego włamać. Upewnij się jednak najpierw, czy na pewno nie zostawiłeś go pod poduszką na kanapie lub w łazience. Dowiedz się więcej o zabezpieczeniach w razie kradzieży z naszego artykułu na ten temat. 

 • XVII. Nie używaj zepsutych, naderwanych kabli

Stare, zepsute kable, z których schodzi osłonka mogą być niebezpieczne dla Twojego telefonu. Mogą spowodować spięcie, które skończy się nie najlepiej. Dlatego zawsze dbaj o to, by nie podłączać smartfona do ładowarki, której kabel pamięta znacznie lepsze czasy. Tego typu akcesoria nie są drogie, a ich odpowiedni stan zabezpieczy smartfona przed poważnymi usterkami. Jesli potrzebujesz nowego kabla, wybierz go z naszego sklepu. 

 • XVIII. Unikaj kontaktu z wodą

Nie każdy telefon jest wodoodporny. Na większość z nich, woda i inne płyny mogą działać w wyjątkowo niepożądany sposób. Dlatego powinniśmy chronić smartfony przed wilgocią – jak każde inne urządzenie elektryczne. Jeśli uprawiasz sporty wodne lub szykujesz się na wyjazd nad wodę, warto zaopatrzyć się w etui wodoodporne

telefon na deszczu

 • XIX. Włączaj automatyczną blokadę ekranu

Każdemu zdarzy się odłożyć telefon bez zablokowania ekranu. Dlatego warto włączyć automatyczną blokadę, która włączy się po jakimś czasie od nieaktywności sprzętu. 

 • XX. Wyłącz podgląd powiadomień na zablokowanym ekranie

Zarówno na Androidzie jak i w iOSie są opcje, które blokują wyświetlanie treści powiadomień na zablokowanym ekranie. Widać jedynie plakietkę z danej aplikacji z informacją, że masz w niej jakieś powiadomienie. Nie da się zatem odczytać treści e-maila czy wiadomości z komunikatora. 

Dbaj o swój telefon i jego bezpieczeństwo w każdej sytuacji, a z pewnością będziesz spać spokojniej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij Nam Wiadomość