YOUTAB

Telefony z zaokrąglonym ekranem – innowacyjna zaleta czy przekleństwo?

W świecie technologii każda nowinka, która w oczach producentów ma szansę zyskać dużą popularność wśród użytkowników, może bardzo szybko stać się totalnym hitem. Który następnie będzie zamieszczany w każdym modelu, każdej marki. Przynajmniej przez jakiś czas. Dopóki moda się nie skończy, nie zostanie wymyślone coś jeszcze bardziej ekscytującego lub gdy okaże się, że ten “hit” wcale nie był aż tak wow.

Od niedawna taka moda zapanowała na telefony z zakrzywionym ekranem – wychodzącym poza przód telefonu, na jego boki. Rzeczywiście, wygląda to dość spektakularnie i może się podobać. Patrząc na takiego smartfona, mamy wrażenie, że ekran praktycznie wychodzi poza krańce. Czy jednak można powiedzieć, że taki ekran to tylko zaleta? A może przekleństwo? Przeczytajcie i sprawdźcie! 

Skąd wzięły się zaokrąglone ekrany?

Każda historia ma swój początek – także ta dotycząca zaokrąglonych ekranów. Pierwszymi, którzy chcieli podbić świat dzięki “nieprostym” ekranom byli Koreańczycy. A konkretnie projektanci inżynierowie z Samsunga. Wypuścili oni na rynek pionierskiego Samsunga Round już w 2013 roku. Nigdy o nim nie słyszałeś? Nic dziwnego – model nie wszedł na polski rynek. Serc na zagranicznym też nie podbił. Stanowił raczej ciekawostkę. 

samsung round
Kolejnym brandem, który spróbował jakoś ugryźć ten temat, było LG. W przypadku LG G Flex, możecie go znaleźć na naszym rynku, podobnie jak jego następcę – LG G Flex 2. Jak widzicie na poniższym zdjęciu, LG poszło w inną stronę niż Samsung. Nie są to najbardziej pożądane i atrakcyjne modele. Ale pomogły nieco przybliżyć to, co mamy dzisiaj. 

lg g flex
Pierwszym producentem, któremu udało się zaprezentować zaokrąglony ekran, jaki znamy dziś, jest Samsung. Wypuścił on swojego Samsunga Galaxy Note Edge, który posiada zakrzywiony ekran z jednej strony. Został całkiem dobrze przyjęty. Dlatego Samsung kontynuował modę na zaokrąglenie ekranu w kolejnych modelach. Jednym z nich był np. Galaxy S7 Edge. W naszym sklepie znajdziesz etui dla S7 Edge, dzięki czemu ochronisz telefon przed upadkiem czy innym uszkodzeniem. Wkrótce koncept przejęli inni producenci i moda na zaokrąglone ekrany stała się faktem. 

samsung galaxy edge s7

Telefon z zaokrąglonym ekranem to innowacyjna zaleta! 

Zajmijmy się najpierw pozytywami. Jakie są plusy posiadania zaokrąglonego ekranu? Przede wszystkim kwestie wizualne. Wielu osobom taki ekran podoba się po prostu bardziej. Rzeczywiście jest to coś mocno “świeżego” na rynku, co jeszcze nie opatrzyło się aż tak bardzo. Wiele osób może znaleźć upodobanie w fakcie, że wyświetlacz nie kończy się z przodu, a wychodzi poza krawędzie. Dzięki temu cały telefon zyskuje bardziej nowoczesny wygląd.

Ponadto omawiane rozwiązanie może przypaść do gustu tym, którzy lubują się w dużych wyświetlaczach i zależy im na jak największym ich rozmiarze. W tym przypadku nie mam bocznych ramek, więc miłośnicy sporych ekranów mogą być zadowoleni. Dzięki temu oglądanie filmów jest dużo ciekawszym i wygodniejszym doświadczeniem niż na tradycyjnych smartfonach. Wyświetlacz zajmujący niemal całą przestrzeń przodu urządzenia wygląda naprawdę imponująco! 

Dodatkowymi zaletami mogą być funkcjonalności, które są dostępne tylko w tego typu modelach. Możesz korzystać z wgranych opcji lub ściągnąć odpowiednie rozszerzenia. Możliwości jest sporo. Jest to jednak tylko dodatkowy smaczek, a nie argument wygrywający dyskusję.

Zalet nie ma raczej zbyt wiele. Poza samym faktem, że ekran wygląda inaczej i może się podobać, to tutaj rewelacje się kończą. Zaokrąglony wyświetlacz nie jest czymś, bez czego nie dalibyśmy sobie rady. Nie jest lepszym procesorem, ani ulepszonym aparatem. Jest raczej ciekawostką i designerskim oczkiem puszczonym w kierunku klientów. 

Czy jednak ma jakieś wady, które mogą sprawić, że zastanowisz się nad kupnem takiego telefonu?

etui pancerne

Telefon z zaokrąglonym ekranem to nic innego, jak przekleństwo! 

Przechodzimy do wad tego typu ekranu. Czy będzie ich więcej niż zalet? Cóż, przekonamy się.

Tym, co przede wszystkim rzuca się w oczy, to zagrożenie uszkodzeniem ekranu. Płaski wyświetlacz o wiele prościej uchronić, niż zagięty. W końcu wychodzi także na boki urządzenia. W takim przypadku musisz uważać nie tylko na upadek stroną przednią, ale także bokiem. Jednym zdaniem serce stanie Ci jeszcze bardziej w tym przypadku, niż przy “zwykłym” telefonie. Co innego obić sobie róg telefonu, a co innego mieć pęknięty wyświetlacz.

Ochrona tego typu sprzętu to zatem absolutna podstawa i konieczność. Na szczęście na naszej stronie znajdziesz zarówno etui do telefonów, jak i folie oraz szkła ochronne. Wystarczy, że wyszukasz swój model telefonu i sprawdzisz, jakie produkty mamy dostępne. Dbamy o to, by nasz asortyment był zawsze najwyższej jakości. Jeśli zależy Ci na ochronie przez wielkie “O”, koniecznie postaw na etui pancerne lub magnetyczne. Chroni ono telefon z każdej strony! A montaż jest prosty i szybki, więc nie musisz się przejmować, że nie dasz rady. Dzięki temu, że szkło chroniące ekran jest w formie ramki, nie będziesz musiał męczyć się z samodzielnym, równiutkim naklejaniem folii czy szkła. A trzeba przyznać, że w tym przypadku byłoby to wyzwanie. Dodatkową wadą może być to, że szkło ochronne na zakrzywiony ekran nie do końca może spełnić swoje zadanie – nie chroniąc zaokrąglonych krawędzi. 

etui magnetyczne
Podwyższone ryzyko uszkodzenia zaokrąglonego wyświetlacza jest zatem jego największą wadą. Co jeszcze może Cię zdenerwować? Np. przypadkowe dotknięcie ekranu środkiem dłoni. Trzymając takiego smartfona w ręku, bardzo prosto jest dotknąć krawędzi omyłkowo. Oczywiście będzie to sporadyczne, ale jednak może być irytujące.

Kolejną wadą, która wielu osobom może nie przeszkadzać, jednak dla wielu może stanowić źródło wielu rozterek są refleksy, które odbijają się na ekranie. Ponieważ mamy większą liczbę krzywizn, to i niechcianych odbić może być więcej.  

Warto czy nie?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Zaokrąglony ekran może być dla jednego tylko fanaberią. Inny nie zwróci na to żadnej uwagi. A kolejny uzna, że możliwość uszkodzenia telefonu jest większa niż ewentualne zalety. Ile użytkowników, tyle opinii. Według nas, dobrze zabezpieczony telefon z zaokrąglonym ekranem to dobry pomysł. Ale nie konieczność! Poza samym wyglądem wyświetlacza, zawsze sprawdzaj, jakie osiągi ma sprzęt. Procesor, pamięć, bateria – są to czynniki, które zapewnią Ci długotrwałe użytkowanie smartfona. A po ochronę, zawsze kieruj się w stronę naszego sklepu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij Nam Wiadomość