YOUTAB

Technologia 5G – co to jest i czy teorie o szkodliwości są prawdziwe?

Od pewnego czasu po Internecie krążą pogłoski, że technologia 5G jest szkodliwa i może służyć do kontroli nad ludźmi oraz wywoływaniem chorób, takich jak np. koronawirus czy nowotwór. Czy tak jest rzeczywiście? Czym tak naprawdę jest technologia 5G? Czy rzeczywiście może szkodzić? Skąd wzięły się teorie o jej szkodliwości? Przeczytaj nasz artykuł, a z pewnością uzyskasz odpowiedzi na te pytania! 

Czym jest technologia 5G? 

5G, czyli inaczej technologia mobilna piątej generacji, to nic innego, niż standard sieci komórkowej, który zastąpił wcześniejszą wersję – 4G. Sieć 5G powstała, aby spełnić założenia i nowe standardy, które wyznaczył Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny. Jak podaje Wikipedia, wymagania wobec nowego standardu są następujące:

 • – przepływność do 20 Gb/s w łączu do terminala („w dół” – download);
 • – przepływność do 10 Gb/s w łączu do sieci („w górę” – upload);
 • – opóźnienia na poziomie 4 ms dla zastosowań eMBB i 1 ms dla zastosowań URLLC;
 • – efektywność widmowa do 30 bit/s/Hz;
 • – poziom błędów dla zastosowania URLLC na poziomie 10−5.

 

Co to oznacza? Oznacza to tyle, że nowa sieć ma mieć większe możliwości niż 4G i umożliwiać szybszy transfer danych, z jednoczesnym lepszym zachowaniem jakości  i mniejszym ryzykiem przerw. Co więcej, pozwoli także na podłączenie do sieci milionów nowych urządzeń. 

Dlaczego jest konieczna i jak działa sieć 5G? 

Technikalia działania sieci 5G są dość skomplikowane i aby je zrozumieć, potrzebna jest podstawowa wiedza z zakresu fizyki. Postaramy się jednak wyjaśnić to w najprostszy możliwy sposób. Sieć 5G, aby mogła działać, musi być wspierana przez odpowiedni standard. W tym przypadku jest to standard 3GPP (3rd Generation Partnership Project ). Oficjalna nazwa standardu to New Radio (NR) Access Technology. Najczęściej będziemy używać skrótu – NR. Z pewnością kojarzysz skrót LTE. LTE był standardem obsługującym sieć 4G. Niestety nie jest wystarczający, aby działać także z nową generację. Dlatego wprowadzono właśnie NR. 

Dla 5G ustalono, że wartością graniczną częstotliwości będzie 6 GHz. Potencjalne częstotliwości zostały podzielone na pasma szerokie i wąskie, które mogą odpowiednio osiągać mniejsze lub większe wartości mierzone w GHz. To właśnie częstotliwości pola elektromagnetycznego wzbudziły u wielu osób obawy przed szkodliwością sieci. Jak podaje jednak WHO, nie ma się czego obawiać – nie są one groźne dla życia i zdrowia człowieka. 

Sieć 5G jest konieczna, ponieważ obecne rozwiązania nie podołałyby rozrostowi liczby urządzeń korzystających z Internetu. Pamiętaj, że nie tylko w Twoim smartfonie czy komputerze korzystasz z łącza internetowego. Korzysta z nich wiele innych urządzeń – od lodówek czy bankomatów, po wielkie systemy w infrastrukturach np. transportu publicznego. To, jakie ilości danych codziennie są “mielone” przez różnego rodzaju serwery sprawia, że ich możliwości są coraz mniejsze. Sieć  5G ma znacznie ograniczyć ten problem i zwiększyć nasze możliwości. 

Jakie są możliwości sieci 5G? 

Jak już wspomnieliśmy, sieć 5G ma bardzo duże możliwości. Ma pomóc szczególnie branży przemysłowej czy farmaceutycznej. Ma jednak nie tylko znaczenie dla gigantów, ale także dla każdego z nas: 

 • – sieć 5G ma zapewnić o wiele szybszy transfer danych z wykorzystaniem telefonów komórkowych (lub innych urządzeń przenośnych),
 • – zapewnienie Fixed Wireless Access – szybkość transmisji danych w sieci bezprzewodowej ma być porównywalna do tych osiąganych jedynie z wykorzystaniem kabla,
 • – umożliwienie masowej łączności maszyny do maszyny – dzięki temu urządzenia same będą mogły się komunikować na niespotykaną dotąd skalę, bez ingerencji człowieka. Może to zrewolucjonizować przemysł, rolnictwo, biznes itp. Dodatkowo znacznie obniży koszty.
 • – bardzo niewielkie, wręcz minimalne opóźnienia w przesyle danych. Dzięki temu będzie możliwe zrewolucjonizowane dotychczasowych procesów. Szczególnie w przypadku transportu, ale także medycyny. Niektórzy twierdzą, że możliwe będą dzięki temu np. operacje na odległość (dzięki sterowaniu robotami medycznymi). 
 • – zwiększenie możliwości podpięcia domostw do bezprzewodowej sieci stacjonarnej. 
 • – możliwość przeprowadzenia transmisji telewizyjnej, bez użycia wozów transmisyjnych.
 • – polepszenie łączności przemieszczających się ludzi.
 • – podpięcie do sieci urządzeń, które do tej pory nie mogły być podpięte.
 • – inteligentne rozwiązania w mieście – takie jak np. naprowadzanie na wolne miejsca parkingowe, innowacyjny system oświetlenia, aplikacje dla mieszkańców, Elektroniczny System Sterowania Ruchem, tworzenie map czystości powietrza w czasie rzeczywistym. 
 • – rozwinięcie badań nad sztuczną inteligencją.
 • – rozwinięcie inteligentnych technologii, takich jak np. samoprowadzące się pojazdy.  

 

Jak podaje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, “Szacuje się, że w 2020 r. będzie z niego [z Internetu, przyp. autor] korzystać 5,5 mld ludzi i ponad 50 mld urządzeń”. Jak widać, sieć 5G zapewni nie tylko szybsze ściąganie filmów czy zdjęć, ale także sprawi, że ludzkość będzie mogła rozwijać się jeszcze sprawniej. 

Skąd wzięły się teorie o szkodliwości sieci 5G?

Szkodliwość fal elektromagnetycznych nie jest potwierdzonym faktem, trzeba także zauważyć, że nie posiadamy żadnych danych dotyczących szkodliwości sieci 5G. W momencie, gdy zaczęły być prowadzone testy nad wykorzystaniem nowej technologii, kilka miast lub regionów w Europie czy Stanach postanowiło je wstrzymać, z obaw przed ewentualnymi skutkami. Było to także podyktowane stosunkowo niewielką dokumentacją i najzwyklejszą ludzką obawą. Jednak sama szkodliwość fal elektromagnetycznych wciąż jest przedmiotem badań. Większość wyników jest sprzeczna i na ten moment wciąż nie dysponujemy jasną odpowiedzią. 

Choć wielu ekspertów podpisało się pod apelem do WHO i ONZ, w celu ochrony zdrowia i życia ludzi przed promieniowaniem bezprzewodowym, trzeba zauważyć, nie postulują oni o zniszczenie sieci 5G. Wszyscy rozsądni naukowcy i przywódcy mówią o ostrożnym podejściu. Choć powiązanie promieniowania i chorób częściowo występuje, trudno mówić tu o twardych dowodach i faktach.

Musimy zdać sobie sprawę, że zalewające Internet fake newsy czy teorie spiskowe, są wyjątkowo szkodliwe. Sieją wśród ludzi dezinformację i strach. A przecież strach przed czymś nowym i nieznanym jest wywołać bardzo łatwo! Z tego też powodu, zaczynamy wątpić w autentyczne informacje, sprawdzone fakty i wyniki badań. Wiele osób zamyka się na jakiekolwiek inne informacje, czy to z powodu zwykłego zmęczenia czy ślepej wiary w teorie spiskowe. Nie powiemy Ci, kto mówi prawdę, a kto kłamie. Sami tego nie wiemy. Pamiętajmy jednak, aby czerpać wiedzę i informacje ze sprawdzonych źródeł – stron rządowych, różnego rodzaju instytutów naukowych czy uniwersytetów. Słuchajmy ekspertów z prawdziwego zdarzenia, a nie trolli i internetowych śmieszków. I – przede wszystkim – nie udostępniajmy niczego, czego nie potwierdzimy. Wystarczy przypomnieć sobie okres pandemii koronawirusa i to, ile fałszywych informacji można było znaleźć każdego dnia w social mediach czy na YouTube.

Jakie są fake newsy dotyczące sieci 5G?

Przedstawiamy teraz garść fake newsów, które wcale nie są prawdziwe, choć wiele osób rozpowszechnia je na Facebooku, Instagramie czy Twitterze.

 • – sieć 5G wywołała pandemię koronawirusa – FAKE NEWS. Nie stwierdzono połączenia między masztami 5G i koronawirusem,
 • – sieć 5G służy potężnym  osobistościom / korporacjom / rządom do kontroli obywateli – FAKE NEWS. Nie jest to prawdą. Sama technologia nie jest w stanie umożliwić kontroli nad obywatelami.  
 • – kraje bez 5G nie mają problemu z koronawirusem – FAKE NEWS. Po pierwsze kraje bez sieci 5G nadal zmagają się z wirusem (Rosja czy niektóre kraje Afryki). Po drugie wirusy nie rozprzestrzeniają się poprzez fale radiowe czy elektromagnetyczne. 
 • – falami 5G da się sterować ludzkim mózgiem – FAKE NEWS. Badania jasno wskazują, że fale wykorzystywane przez 5G o określonym zakresie są bezpieczne dla zdrowia człowieka i nie ma możliwości “sterowania” ludźmi z ich pomocą.
 • – fale 5G powodują nowotwory i inne choroby – FAKE NEWS. Nie, WHO jasno podaje, że fale te, w wyznaczonym zakresie, są bezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. 

 

Podsumowując – większość  informacji o 5G jest fałszywa. Badania nadal trwają i trzeba zdać sobie sprawę, że to nowe rozwiązanie technologiczne niesie ze sobą olbrzymie zmiany. Część tych zmian z pewnością przyniesie nam lepsze jutro. Co nie oznacza, że mamy być w 100% optymistyczni. Warto włączyć krytyczne myślenie i weryfikować informacje, które zobaczymy na naszym wallu czy w stories.

Jeśli szukasz informacji o 5G, odwiedź takie strony jak: 

 

Pamiętaj też, że w naszym sklepie znajdziesz etui do telefonów oraz folie i szkła ochronne do różnych modeli smartfonów. Tych, które obsługują sieć 5G, jak i do pozostałych. Wszystkie produkty, które znajdziesz na naszej stronie pochodzą prosto od producentów i są najwyżej jakości. Zachęcamy do zakupów i dalszego śledzenia naszego bloga!  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij Nam Wiadomość