YOUTAB

Płatności telefonem – na czym polegają, czy to bezpieczne?

W obecnych czasach każdy ma przy sobie telefon, praktycznie zawsze. Dlatego już od kilku lat, banki i operatorzy komórkowi bardzo mocno promują i zachęcają klientów do tego, by dokonywali płatności właśnie z wykorzystaniem smartfona. Płatności telefonem są szybkie, wygodne i bezpieczne. Dzięki nim, możesz wyjść z domu praktycznie z pustymi rękoma, a i tak, w razie potrzeby, będziesz mógł zapłacić zbliżeniowo. 

płatności telefonem


Co jest wymagane, aby móc dokonać płatności telefonem?

Przede wszystkim absolutną podstawą i wymogiem jest to, aby telefon obsługiwał technologię NFC (komunikacja bliskiego zasięgu). Choć większość modeli posiada tę możliwość – to jednak wciąż nie są to wszystkie dostępne na rynku telefony. Dlatego, jeśli zależy Ci na płatnościach smartfonem, koniecznie wybierz taki, który NFC obsługuje. 

NFC to technologia, która pozwala na przesyłanie plików między urządzeniami – co ważne, nie tylko między smartfonami. Może być to telefon i właśnie terminal płatniczy. Dużym plusem jest fakt, że  łączność działa na niewielki dystans – zazwyczaj do około 20 centymetrów. Dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa, że jakieś informacje zostaną z naszego smartfona pobrane bez naszej wiedzy, na większą odległość.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój sprzęt ma NFC, wejdź w Ustawienia i potem Łączność. 

Kolejnymi wymogami są:

  • – system Android w wersji minimum 4.4,
  • – system iOS w wersji minimum 13,
  • – możliwość w Twoim banku.

 

Jak płacić telefonem zbliżeniowo?

Jeśli sprawdziłeś i masz możliwość płacenia telefonem, pierwszym krokiem jest ściągnięcie aplikacji swojego banku, która umożliwia płacenie zbliżeniowe. Każda apka działa nieco inaczej, ale zasady są bardzo podobne. Najważniejsze jest utworzenie wirtualnej kart płatniczej. Aby to zrobić, wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie i poczekać chwilę, aż Twój bank zweryfikuje wszystkie dane. Gdy ten proces się zakończy, jesteś gotowy do płatności zbliżeniowych!

Przed dokonaniem płatności, upewnij się, że masz włączony NFC. Gdy zostaniesz poproszony przez kasjera o płatność, wystarczy zbliżyć smartfon do terminala, poczekać na charakterystyczne “piknięcie” i potwierdzić transakcję na swoim wyświetlaczu (jeśli kwota przekracza 50 zł – wtedy musisz użyć PINu).

Sam proces może się delikatnie różnić, w zależności od aplikacji. Szczegółowe informacje na ten temat są podane na stronach internetowych banków. 

płatności telefonem

Inne sposoby płacenia telefonem

Poza zbliżeniowym płaceniem, z wykorzystaniem NFC, masz jeszcze cztery możliwości:

Blik

Aby zapłacić Blikiem, wystarczy wejść w swoją aplikację bankową i wybrać odpowiednią opcję “Blik”. Zostanie wygenerowany automatycznie 6-cio cyfrowy numer, który należy wpisać na pinpadzie terminala. Poproś kasjera o możliwość zapłacenia Blikiem lub sam wybierz tę opcję (zazwyczaj na terminalu widnieje podpisany odpowiednio przycisk, po naciśnięciu którego, pojawia się pole do wpisania numeru). Po wpisaniu numeru i zatwierdzeniu go na pinpadzie, należy jeszcze potwierdzić transakcję w aplikacji. I gotowe! 

Google Pay / Android Pay / Apple Pay

W zależności od tego, jaki masz system operacyjny, możesz skorzystać z jednej z powyższych aplikacji. Po zainstalowaniu Google Pay, Android Pay lub Apple Pay, postępuj zgodnie ze wskazówkami na ekranie. Gdy zostaniesz poproszony o podanie karty, nastąpi weryfikacja banku. Może to chwilę potrwać, ale zazwyczaj cały proces udaje się zamknąć w kilka minut. Jeśli chcesz przeczytać więcej o płaceniu zbliżeniowo telefon z iOSem lub Androidem – koniecznie przeczytaj nasz wpis “Jak płacić telefonem – Android, iOS?”.

Czy płatności telefonem są bezpieczne? 

Pamiętaj, że podstawową zasadą jest zachowanie bezpieczeństwa z Twojej strony. Nie pozostawiaj telefonu bez nadzoru, nie powierzaj go osobom, których nie znasz lub którym nie ufasz. Podobnie z PINem czy danymi osobowymi – udostępnienie ich osobom trzecim zawsze powinno iść w parze z pewnością i odpowiednią weryfikacją.

Sama technologia jest bowiem w pełni bezpieczna. Aplikacje są aktywowane tylko w czasie transakcji, a sam sygnał jest szyfrowany. Nie ma zatem możliwości “przechwycenia” go. Jeśli chcesz mieć 100% pewności – wyłączaj opcję NFC, gdy nie zamierzasz jej używać. 

Dodatkowym zabezpieczeniem może być zakup klatki Faradaya na telefon, która skutecznie blokuje sygnały – Bluetooth, GSM, GPS i NFC. 

Czy warto korzystać  z płatności telefonem? 

Wszystko wskazuje na to, że już za kilka lat płatności telefonem będą równie popularne, co płatności kartą. Wiele krajów już niemal zrezygnowała z gotówki. Trzeba przyznać, że biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i wygodę, taka forma transakcji może przypaść do gustu wielu osobom. Jeśli do tego dorzucimy możliwość posiadania dokumentów w formie cyfrowej – rzeczywiście nie potrzebujemy niczego poza smartfonem, by wyjść z domu. Wiele osób skusi także zapewne możliwość kontrolowania na bieżąco wszystkich wydatków. 

 

 

Jedna odpowiedź do “Płatności telefonem – na czym polegają, czy to bezpieczne?”

  1. Eloziomale pisze:

    Na wakacjach gdy w szortach nie ma miejsca na portfel placenie tel jest idealne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij Nam Wiadomość