YOUTAB

Notch – co to jest, kto go lubi, a kto nie

Producenci smartfonów prześcigają się w generowaniu pomysłów na to, aby telefony były coraz lepsze, posiadały coraz ciekawsze funkcje, zachwycały i sprzedawały  się jeszcze lepiej niż poprzednie modele. W ostatnim czasie rynek został zawojowany przez zakrzywione ekrany (choć chyba już zaczynamy etap schyłkowy tej mody) a także baterie, które dają możliwość ładowania innych urządzeń. Jedną z takich nowinek, które jedni lubią, a inni niekoniecznie jest notch. Czym jest notch, czy jest to coś, do czego można się przyzwyczaić – dowiesz się w tym artykule. 

Czym  jest notch?

Jest całkiem spore prawdopodobieństwo, że sam posiadasz notcha. A konkretniej Twój  telefon. Nawet jeśli nie, to pewnie widziałeś go na zdjęciach innych modeli, u znajomych czy u rodziny. Notch jest to wcięcie u  góry ekranu, przypominające półwysep wystający z ramki. W tym miejscu zazwyczaj znajdziesz np. soczewkę aparatu czy słuchawkę. 

Notch jest zatem kompromisem, na który musimy pójść, jeśli zależy nam na bezramkowym ekranie. Jest to cel, który chcą osiągnąć producenci i  gdy w końcu im się uda, ten kto będzie pierwszy – z pewnością będzie się tym głośno chwalić. Póki jednak smartfony z ekranem pokrywającym 100% przodu sprzętu pozostają w sferze marzeń (lub na projektach), musimy zadowolić się półśrodkiem. 

Popularna opinia jest taka, że pierwszym telefonem, który spopularyzował notche był iPhone. Rzeczywiście Apple jest marką, która to rozwiązanie pokazała szerokiej publiczności. Jednak pionierem był Essential Phone. Od tamtej pory zdecydowały się na niego także Samsung, Huawei czy Xiaomi. Apple kontynuowało jego zastosowanie także przy iPhonie 11. 

notch

Po co powstał notch i czy będzie nam długo towarzyszył?

To, czy notch jest chwilowym trendem czy wieloletnią modą, tego jeszcze oczywiście nie wiemy. Można jednak podejrzewać, że z czasem będzie się zmniejszał, aż w końcu zniknie zupełnie. Oby ten moment był też chwilą pojawienia się smartfona z ekranem na całej powierzchni telefonu. Co jednak wymyślą producenci – tego nie wie nikt. Musimy czekać i mieć nadzieję, że ich kolejny pomysł nie będzie bardziej kontrowersyjny. 

Notch, tak jak pisaliśmy, jest kolejnym przystankiem, przybliżającym nas do bezramkowego smartfona. Trzeba przyznać, że jeśli sam notch jest niewielkich rozmiarów i jest jedynym “wystającym” elementem ekranu, może wyglądać estetycznie i rzeczywiście powiększyć ekran. Zresztą wiele najnowszych modeli telefonów ma tak malutki notch, że trudno tu mówić o jakichś wielkich problemach estetycznych. Widać wyraźnie, że jesteśmy coraz bliżej w 100% bezramkowych ekranów. 

Czy notcha da się usunąć?

W wielu modelach istnieje możliwość zamaskowania notcha. Wybiera się wtedy ustawienie, które dodaje czarny pasek u góry ekranu i w ten sposób notch nie jest już widoczny. Jeśli zatem zastanawiasz się nad kupnem smartfona, ale przeszkadza Ci wystająca część ramki, sprawdź, czy dany model zapewnia jej ukrycie. Jesli tak – problem z głowy! 

Trudno mówić o zaletach czy wadach notcha. Zasadniczo wszystko zależy od tego, czy się nam to podoba czy nie. W niektórych modelach telefonów taka ramka wygląda lepiej, w innych nieco gorzej. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Dzięki wolnym częściom ekranu po obu stronach notcha, zyskujesz czasami dodatkowe funkcje, które bez niego nie byłyby one dostępne. Są to jednak mimo wszystko drobiazgi, które na użytkowanie wpływają w minimalnym stopniu. 

Niezależnie od tego, czy Twój telefon posiada notcha, czy nie – jego ekran zawsze warto chronić. W tym celu posiadamy folie i szkła ochronne, które znajdziesz w naszym sklepie. W zależności od Twoich preferencji i modelu telefonu, z łatwością dobierzesz akcesorium, które spełni swoje zadanie! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij Nam Wiadomość