YOUTAB

Klatka Faradaya – prosty i skuteczny sposób na zapobieganie kradzieżom

Kradzieże smartfonów nie są już tak powszechne jak kiedyś, ale niestety wciąż się zdarzają. Według danych policji, w 2018 roku skradziono nieco ponad 14 tysięcy telefonów. Dla porównania – w 2005 kradzieży zanotowano niemal 60 tysięcy! Jednak fizyczna kradzież to tylko jedna strona medalu. Czasy, gdy najbardziej obawiałeś się, że wycieczka w niektóre rejony miasta może skończyć się bolesną stratą, raczej bezpowrotnie się skończyły. Od jakiegoś czasu naszła moda na innego rodzaju złodziei. Dla nich liczy się coś innego – informacje i dane. Tak, niczym Littlefinger z “Gry o Tron” – współcześni przestępcy dokładnie wiedzą, co ma najwyższą wartość.

Oczywiście, jeśli nie zajmujecie wysokich stanowisk i nie zasiadacie w radach nadzorczych największych spółek, raczej możecie spać spokojnie. Ale czy napewno? No właśnie nie do końca. Wciąż nosicie codziennie przy sobie kilka przedmiotów, które mogą stać się źródłem dochodu niejednego złodzieja. 

klatka faradaya na klucze samochodowe

Klatka Faradaya – czym jest i jak może Ci pomóc?

Urządzenie zostało skonstruowane w pierwszej połowie XIX wieku przez angielskiego fizyka Michaela Faradaya. Chciał w ten sposób zademonstrować działanie jednego z najprostszych praw fizyki – konkretnie elektrostatyki. Jak tłumaczy Wikipedia: Ponieważ potencjał elektryczny na powierzchni idealnego przewodnika musi być w każdym punkcie taki sam, nie następuje wnikanie pola elektrycznego do wnętrza metalu, a tym samym pole elektryczne nie przenika przez metal. Dzięki temu we wnętrzu klatki, niezależnie od tego jak silnie jest ona naładowana, nie ma pola elektrycznego.

klatka faradaya
Nie brzmi to najprościej! O wiele łatwiej będzie zilustrować działanie klatki na przykładzie. W naszym sklepie znajdziesz klatkę Faradaya na telefon oraz klatkę Faradaya na klucze samochodowe. Dlaczego chcemy przechowywać akurat te przedmioty w tym urządzeniu? Powód jest bardzo prosty. Kluczyki, smartfony czy karty kredytowe emitują różnego rodzaju fale i sygnały: np. Bluetooth, GPS lub GSM.  

Ponieważ klatka Faradaya blokuje te sygnały, to sprzęt, który w niej umieścimy będzie bezpieczny. Warto pamiętać, że takie kradzieże nie są nagminne. Ale rzeczywiście może wystąpić niebezpieczeństwo, że np. ktoś zczyta z naszej karty nasze dane osobowe. A co w przypadku samochodu? Techniki, by ukraść samochód są głównie dwie: w pierwszej złodzieje “przechwytują” sygnał nadajnikiem, który zapisuje kod wysyłany przez kluczyć. Kierowca próbuje odtworzyć drzwi, ale nic się nie dzieje. To wszystko dlatego, że kod zostaje przejęty. Przy drugiej próbie właściciel samochpdu otwiera auto i nieświadomy odjeżdża. 

Druga metoda jest trudniejsza i wymaga zastosowania kluczy hakujących i transmiterów. Działają one jak przedłużacz – jedna osoba stoi przy aucie, druga musi zająć miejsce niedaleko kluczyka samochodowego (czyli np. usiądzie obok kierowcy w restauracji). W momencie próby otwarcia samochodu, transmitery łączą auto i kluczyk na odległość i gotowe. Złodziej może odjechać Twoim samochodem!

klatka faradaya na telefon i karty
Przed tymi sytuacjami może uchronić Cię właśnie klatka Faradaya. Co prawda wystarczyłoby owinąć telefon folią aluminiową. Ale nie wyglądałoby to najlepiej, prawda? Dlatego, jeśli szukasz sprawdzonych i eleganckich klatek Faradaya, sprawdź nasze pokrowce:

Pokrowce nie kosztują dużo, a mogą się przydać i uchronić nas od astronomicznych kosztów! 

Klatki Faradaya wokół nas

Ponieważ, w wielkim skrócie, klatka Faradaya to metal okrywający urządzenie elektryczne – to można je znaleźć dookoła nas bez większego problemu! Oczywiście ten wynalazek powszechnie stosuje wojsko. Ale wystarczy wycieczka do kuchni. Jeśli posiadasz mikrofalówkę – to w takim razie posiadasz także klatkę Faradaya! Prosta klatka może powstać z folii aluminiowej czy zwykłej puszki. Umieszczone w niej przedmioty elektryczne będą miały zablokowane sygnały! 

Po części wielka klatką Faradaya jest samolot. Ponieważ trafiony błyskawicą, nie przepuszcza energii do środka – czyli podróżujący i ich bagaże są bezpieczne! 

Jak widać fizyka przydaje się naprawdę zawsze i wszędzie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij Nam Wiadomość