YOUTAB

Karty pamięci – rodzaje, zastosowanie, jaką wybrać

Karty pamięci to niewielkie gadżety, które od samego początku, gdy tylko weszły na rynek, okazały się być zbawieniem dla wielu osób. Ponieważ dużo sprzętów, np. smartfonów czy aparatów fotograficznych nie posiada wystarczającej wbudowanej pamięci, potrzebne było inne rozwiązanie. Na szczęście te niewielkie plastikowe kwadraciki posiadają często wiele gigabajtów dodatkowego miejsca! Jakie jest ich zastosowanie i rodzaje, jaką kartę pamięci warto wybrać? Czytaj dalej nasz wpis, a z pewnością się dowiesz. 

Czym są karty pamięci i jakie są ich zalety?

Karty pamięci to nośniki danych, które zależnie od konkretnego rodzaju i modelu, mają określoną konkretną pojemność. Do najpopularniejszych należą te, które mają kilkaset gigabajtów. Maksymalną pojemnością zaś, którą można dostać na rynku, są karty z nawet kilkuset TB (Terabajtami). 

Karty to półprzewodniki, a ich konstrukcja przypomina dysk SSD. Dlaczego warto o tym wspomnieć? Dysk SSD różni się od starszego kuzyna,HDD tym, że nie zawiera ruchomych części. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko zniszczenia karty przez przenoszenie jej, niemal do zera.. 

Karty pamięci są niewielkich rozmiarów, można ich używać na różnych urządzeniach (np. zgrać zdjęcia z aparatu na komputer), a ich instalacja jest niezwykle prosta – zazwyczaj wystarcza po prostu umieszczenie karty w odpowiednim slocie. Są zatem wygodne w użytkowaniu, mobilne, lekkie i wielofunkcyjne. Dużym plusem jest też to, że w zależności od Twoich potrzeb, masz do wyboru wiele rodzajów kart, a także – ich cen! 

karta pamięci

Podział kart pamięci

Karty pamięci można podzielić według różnego rodzaju kryteriów. Jeśli chcesz znaleźć idealną kartę, koniecznie zapoznaj się z różnymi rodzajami i tym, czym dokładnie różnią się konkretne modele. 

Rodzaje kart pamięci ze względu na rodzaj

Pierwszym i prawdopodobnie najważniejszym podziałem jest podział ze względu na rodzaj. Do najpopularniejszych rodzajów kart pamięci należą:

 1. Karta SD – ten rodzaj nośnika szybko stał się prawdziwym hitem. Skrót SD można rozwinąć do Secure Digital. Był pierwszą, tak niewielką kartą (debiut przypada na okolice 2000 roku). Użytkownicy cenili sobie nie tylko niewielkie rozmiary i wagę, ale także niezawodność, wygodną instalację w nośniku, możliwość blokady zapisu oraz kompatybilność z większością dostępnych urządzeń mobilnych.

Niestety, okazało się, że do coraz nowszych smartfonów, które stawały się z roku na rok coraz cieńsze i smuklejsze, karty SD były w pewnym momencie zbyt duże. W porównaniu z innymi rodzajami, nie są zbyt pojemne. Karty SD mają bowiem zazwyczaj do 2 GB. Polecane są w szczególności do używania w aparatach fotograficznych. 

 1. Karta MicroSD – następczyni nośnika SD. O wiele mniejsza i lżejsza od swojej poprzedniczki. Ich rozmiar to tylko 11 x 15 x 1 mm i wydaje się, że niemal nic nie ważą. Mimo niepozornych rozmiarów, są niezwykle pojemne – nawet do 32 GB! Wśród tego typu kart, można też wyróżnić microSDHC oraz microSDXC. SDHC jest nowszą i jeszcze mniejszą wersją SD, często o większej pojemności. SDXC zaś są najnowocześniejsze, radzą sobie z filmami nagrywanymi w formacie 4K. Tego typu karty mogą osiągać pojemność nawet do 512 GB! 

Dostępne karty MicroSD w naszym sklepie:

Karta pamięci TOSHIBA 128GB Micro SDXC + Adapter SD
Karta pamięci TOSHIBA 64GB Micro SDHC + Adapter SD
Karta pamięci TOSHIBA 32GB Micro SDHC + Adapter SD
Karta pamięci SAMSUNG EVO PLUS 128GB Micro SDHC + Adapter SD
Karta pamięci TOSHIBA 16GB Micro SDHC + Adapter SD

Karta pamięci IMRO Micro SD 128GB + Adapter SD

Karta pamięci IMRO 16GB Micro SD

Dzięki  dołączonym w niektórych zestawach adapterom, istnieje możliwość podpięcia karty microSD do slotu przeznaczonego dla kart SD. 

karty pamięci

 1. Karty CF – nośniki danych Compact Flash są rozwiązaniem dla profesjonalistów. Zazwyczaj używane są w lustrzankach i aparatach fotograficznych, których używają zawodowi fotografowie. Charakteryzują się znacznie większym rozmierm od wyżej wymienionych kart (mogą osiągać nawet pół centymetra grubości), ale za to mają dużą pojemność (liczoną w terabajtach) i rewelacyjną szybkość zapisu danych. 

Rodzaj kart ze względu na przeznaczenie 

Patrząc na to, jak powyższe rodzaje kart sprawdzają się w konkretnych urządzeniach, warto zdawać sobie sprawę, że nie każda karta nadaje się do danego urządzenia. Jeśli szukasz karty do smartfona, laptopa czy aparatu, koniecznie sprawdź, czy dany model jest kompatybilny z danym urządzeniem.

Pamiętaj też, że biorąc pod uwagę przeznaczenie kart, ich pojemność również może być różna. Do profesjonalnej lustrzanki karta CF z kilkuset terabajtami sprawdzi się o wiele lepiej niż kilku bajtowa wersja. 

Rodzaj kart ze względu na system operacyjny

Ten podział kart łączy się z oznaczeniami A1 i A2. Do konieczności podziału doszło w momencie, gdy na rynku pojawił się Android 6.0 Marshmallow. Z urządzeniami z tym systemem, klasyczne karty SD nie były kompatybilne. Karty pamięci oznaczone A1 będą współpracować z systemem operacyjnym od Androida 6 w górę. 

A2 jest kompatybilny z urządzeniami typu  Raspberry Pi. W tym przypadku odczyt i zapis danych odbywa się szybciej, co przyspiesza programy i systemy zapisane na microSD.

A1 i A2  są oznaczeniami klasy kart pamięci, o  których więcej przeczytasz poniżej. 

Rodzaj kart ze względu na ich klasę 

Poza pojemnością, prawdopodobnie najważniejszą informacją jest klasa kart pamięci. Klasa odpowiada za minimalną stałą szybkość zapisu danych. Rodzaje tych klas dla kart SD i microSD to C2, C4, C6 i C10 – oznacza to, że prędkość zapisu danych wynosi odpowiednio 2 Mb/sek, 4 Mb/sek, 6 Mb/sek, 10 Mb/sek. 

W przypadku nowszych kart, wprowadzono rozróżnienie na klasę U (Ultra High

Speed), które mają prędkość zapisu powyżej 10 Mb/sek. Klasę U spotkamy w przypadku kart pamięci SDHC oraz SDXC. Podziały mamy tu dwa – U1 (10 Mb/sek) i U2 (30 Mb/sek). 

Kolejnym unowocześnieniem zostały karty oznaczone klasami UHS-1 (UHS-I) i

UHS-2 (UHS-II). Są one znacznie szybsze – UHS-1 osiąga bowiem nawet 104 Mb/sek, zaś karty pamięci z klasą UHS-2 to aż 312 Mb/sek! Tego typu karty to prawdziwe czempionki wśród kart! 

Ostatnimi rodzajami klas, są te, które przeznaczono do konkretnego celu. Karty pamięci z klasą V (Video Speed) zostały zaprojektowane z myślą o filmowcach. Prędkość zapisu to 6, 10, 30, 60, 90 Mb/sek (oznaczenia to V6, V10 itd.). Ostatnim rodzajem klas kart pamięci, są te zaprojektowane z myślą o graczach oraz do obsługi aplikacji mobilnych. Działają one na nieco innej zasadzie – podają ile operacji na sekundę są w stanie przeprowadzić, oznaczone są symbolem A i liczone są w jednostkach IOPS (pisaliśmy o nich nieco szerzej w powyższym paragrafie). 

karty pamięci

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty pamięci

Wybierając konkretną kartę pamięci, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

 1. 1 Przede wszystkim najważniejszą cechą jest pojemność kart pamięci. Jest to często najważniejszy parametr, jaki bierzemy pod uwagę. 
 2. 2 Kolejnym parametrem jest klasa kart pamięci, które opisaliśmy powyżej. Im szybsza klasa, tym płynniej będzie chodziła karta i całe urządzenie.
 3. 3. Warto też sprawdzić, czy dana karta pamięci będzie kompatybilna z naszym urządzeniem
 4. 4. Dla wielu osób ważnym parametrem będzie producent karty pamięci. Markowe karty bywają droższe, ale często wolimy wybrać je, ze względu na większą pewność, co do ich niezawodności. 
 5. 5. Cena to także ważna kwestia! Jeśli masz ograniczony budżet, możesz wybrać kartę z mniejszą pojemnością lub nieco niższą klasą. 

Do jakich urządzeń możesz dokupić kartę pamięci


Karty pamięci, ze względu na to, że mają wiele rodzajów, pojemności i klas, nadają się doskonale do różnych urządzeń. Najczęściej jednak szukamy kart pamięci do następujących produktów:

 1. 1. Telefony i smartfony,
 2. 2. Laptopy,
 3. 3. Aparaty fotograficzne, 
 4. 4. Konsole (Nintendo Switch),
 5. 5. Tablety,
 6. 6. Kamery. 

Jak dbać o kartę pamięci?


Karta pamięci jest zazwyczaj dość wytrzymałym produktem. Dzięki temu, że wszystkie części w niej są nieruchome, nie ma możliwości, aby przy np. wstrząsie coś się rozpadło. Mimo to, warto jednak zdawać sobie sprawę, że odpowiednie użytkowanie może wydłużyć użytkowanie karty. Przede wszystkim, zawsze przechowuj je w odpowiednim miejscu. Jeśli dysk nie przebywa w slocie, to umieść go w bezpiecznym, suchym miejscu. Unikaj wystawiania go na wysokie temperatury, bezpośrednie działanie promieni słonecznych, wody i kurzu.

Nigdy nie wyjmuj karty ze slotu, jeśli wciąż przetwarza dane. Nie spiesz się – lepiej poczekać tę sekundę dłużej, niż uszkodzić kartę. Lepiej też nie przenosić jej non stop między urządzeniami. Choć przepinanie jej od czasu do czasu nie jest skazane na katastrofę, to jednak bezpieczniej jest przeznaczyć jedną kartę do jednego urządzenia.

Zamiast edytować pliki, które znajdują się na karcie, o wiele lepiej będzie, jeśli najpierw zgrasz materiał np. na komputer. A dopiero potem zaczniesz obróbkę zdjęć czy filmów. Natomiast formatowanie powinno odbyć się bezpośrednio w aparacie lub przeznaczonym do karty sprzęcie. Dobrą praktyką jest także unikanie zapełnienia kart “na maksa” – bezpieczniej będzie zawsze zostawić tych kilka MB wolnego miejsca. 

Wybierając karty pamięci, zawsze pamiętaj, aby kupować je z pewnego i sprawdzonego źródła – np. z naszego sklepu. Na Youtab.pl zawsze znajdziesz w 100% oryginlane produkty, prosto od producentów. Dbamy o zadowolenie naszych klientów, więc zachęcamy do złożenia zamówienia już dziś! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij Nam Wiadomość