YOUTAB

Kabel do telefonu – rodzaje i jaki warto kupić

Każdy z nas zna to uczucie, gdy w gąszczu kabli, które plączą się na naszej podłodze lub biurku, próbujemy znaleźć ten jeden właściwy, aby naładować telefon. Próbujemy i próbujemy, wtykamy różne kable na wiele sposobów w otwór ładowania naszego smartfona i nic… Nie działa! To może być albo zły kabel, albo zepsuty kabel, albo uszkodzone złącze w telefonie. Ogarnia nas złość, zniecierpliwienie i frustracja. Jak to możliwe, że mając tyle kabli do telefonu i innych urządzeń, żaden nie pasuje? Dlaczego ten tani chiński zamiennik, znowu się zepsuł? 

Problemów z kablem do telefonu może być naprawdę wiele, a powiedzmy sobie szczerze, jest to jedno z najważniejszych akcesoriów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania smartfona. Niestety, nowe modele telefonów mimo iż są piękne i posiadają ogromne wyświetlacze, które dostarczają nam obraz w najwyższej jakości, to dość często i szybko się rozładowują. Nie ma w tym nic dziwnego, bo oczywiście im więcej zaawansowanych funkcji w telefonie używamy, tam bateria szybciej się rozładowywuje. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze mieć przy sobie odpowiedni kabel do telefonu, na którym można polegać w każdej sytuacji. 

Dobry kabel do telefonu, powinien być wielofunkcyjny i posiadać możliwie jak najwięcej złączy o różnych zastosowaniach. Nigdy przecież nie wiadomo, kiedy będzie trzeba podłączyć telefon do prądu, do powerbanka, do laptopa czy głośników. Dowiedz się czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje kabli do telefonu i w który model warto zainwestować. Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze najlepszego, uniwersalnego kabla do telefonu. Sprawdź!

USB-C na Lightening

Rodzaje kabli do telefonu

Kiedy mówimy o kablu do telefonu, zazwyczaj mamy na myśli kabel USB, który jest ogólną nazwą dla kilku różnych produktów. Dzisiaj wyjaśnimy, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje kabli do telefonu i jakie jest najczęstsze kryterium ich podziału. 

Ogólnie ujmując, kabel USB to złącze, które służy do przewodowej komunikacji między urządzeniami. USB w dowolnym typie umożliwia użytkownikowi szybkie i wygodne podłączenie dysków przenośnych, klawiatury, myszki, drukarki, modemu, głośników, kamery, aparatu czy innego osprzętu do komputera, telewizora lub telefonu. Kable USB oferują określoną przepustowość i prędkość przesyłu danych. O tym, ile one wynoszą, decydują spełniane przez nie standardy, o których producent danego kabla ma obowiązek poinformować. 

Do najpopularniejszych rodzajów wtyczek USB, ze względu na typ złącza zaliczamy: USB typu A, USB typu B, w tym micro USB typu B, USB typu C oraz złącze Lightning

USB typu A

Jest to najpopularniejszy typ kabla USB o charakterystycznym, prostokątnym i podłużnym kształcie. Stosowany jest najczęściej w komputerach, laptopach i ładowarkach sieciowych do telefonów. Wybierając kabel do dowolnego modelu telefonu, z jednej strony zawsze znajdziemy właśnie złącze USB typu A.

Micro USB typu B

Złącze USB typu B ma bardziej kwadratowy kształt ze ściętymi górnymi rogami, a najczęściej spotykane jest w odmianie micro USB typu B. Taki typ złącza posiada większość urządzeń cyfrowych na Androidzie, dostępnych na rynku, głównie: smartfony, tablety, odtwarzacze audio, czytniki e-booków itd. Jest to bardzo popularny i uniwersalny rodzaj złącza, które występuje w większości kabli do telefonu.


USB typu C

Złącze USB typu C stworzono z myślą o standaryzacji portów i wyeliminowaniu problemów z wpinaniem kabla. Wtyczka ma podłużny kształt o zaokrąglonych rogach. Jest krótka, wąska, cienka i symetryczna, więc można wetknąć ją do portu, nie zwracając uwagi na to, którą stroną jest obrócona.  W ostatnim czasie, dzięki swojej uniwersalności zyskuje na popularności, w związku z czym coraz częściej zastępuje wszystkie dotychczasowe kable. Dodatkowo złącze USB typu C umożliwia przesył plików audio, wideo oraz ładowanie urządzeń o większym zapotrzebowaniu na moc. 

Złącze Lightning

Kabel Lightning znacząco różni się od pozostałych najpopularniejszych typów złączy USB. Został zaprojektowany przez Apple i posiada wtyczkę o zupełnie innym kształcie – jest płaski i smukły. Złącze typu Lightning współpracuje tylko z urządzeniami marki Apple, tj. iPhone, iPod, iPad.

kabel lightening

Jaki rodzaj kabla do telefonu warto kupić? 

Przy wyborze odpowiedniego kabla USB do telefonu należy zwrócić uwagę na jego oba końce. O ile z jednej strony na pewno będzie się znajdowało klasyczne, podłużne złącze USB typu A, a o tyle z drugiej strony możliwości jest już więcej. 

Może to być microUSB, miniUSB, USB Typu C oraz złącze Lightning. Pamiętaj, aby przed zakupem zawsze upewnić się, która końcówka pasuje do Twojego modelu smartfona. W większości sklepów online znajdziesz opcję filtrowania produktów, tak aby jeśli posiadasz telefon ze złączem USB typu C szukać tylko kabli z taką końcówką. 

Dobrym wyborem może być również kabel uniwersalny, który będzie posiadał kilka różnych końcówek z różnymi wtykami. Obojętnie, czy zdecydujesz się na rozwiązanie uniwersalne, czy na kabel do telefonu wyprodukowany specjalnie , aby pasować do danego modelu smartfona, jeśli zainwestujesz w profesjonalne i markowe akcesorium, to posłuży Ci ono przez długi czas. 

Decydując się na dany model kabla do telefonu, zwróć również uwagę na jego długość. Od niej zależy czy będzie można wygodnie korzystać z podłączonego smartfona z większej odległości, np. z kanapy, łóżka czy biurka. 

Dodatkowo, coraz częściej użytkownicy smartfonów chcą posiadać kable do telefonu, które będą modne, stylowe i estetyczne, dlatego coraz więcej tych akcesoriów różni się również wykonaniem – materiałem i kolorem. Możliwości są praktycznie nieograniczone, w zależności od tego co, kto woli. Bez problemu możesz mieć kabel biały, czarny, czerwony, różowy, z materiału, metalowy lub przezroczysty. Podobnie jak przy pomocy unikalnego case’a na smartfona możesz spersonalizować wygląd swojego urządzenia, tak również kabel do telefonu możesz z łatwością dopasować do swojego stylu.

Najlepszy kabel do telefonu 

Dobry i funkcjonalny kabel do telefonu powinien posiadać kilka kluczowych właściwości, aby codzienne używanie go było komfortowe. Do najważniejszych cech dobrego kabla do telefonu, w który warto zainwestować pieniądze należą: 

  • 1. komfort  użytkowania,
  • 2. kompatybilność z różnymi urządzeniami,
  • 3. wytrzymałość i dobre wykonanie, 
  • 4. uniwersalność i wielofunkcyjność wtyków i złączy,
  • 5. możliwość szybkiego ładowania oraz przesyłu danych,
  • 6.odpowiednia długość (im dłuższy kabel tym lepiej),
  • 7. odpowiednia waga (im lżejszy kabel tym lepiej),
  • 8. atrakcyjny i elegancki wygląd,
  • 9. dobra, zaufana marka,
  • 10. gwarancja producenta.

kabel zwijany

Gdzie warto kupić kabel do telefonu? 

Zakup kabla może nie należy do najdłuższych, poprzedzonych dokładnym researchem, ale jego znaczenie jest niebagatelne. Dlatego dobry kabel najlepiej zamówić ze sprawdzonej strony. W naszym sklepie znajdziesz tylko najlepsze produkty, za które ręczymy. Jak np. za wielofunkcyjny Kabel 3w1 BASEUS FABRIC Micro-USB, USB-C, Lightning – Rozwijany 35-120cm. Sprawdź jaki kabel do telefonu sprawdzi się najlepiej u Ciebie i zamów z wygodną i szybką dostawą do domu.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij Nam Wiadomość