YOUTAB

Jak sprawdzić kto do nas dzwonił?

Kto nigdy nie odebrał telefonu, orientując się niemal od razu, że coś jest nie tak! Zdarzyło się to każdemu. Czasami jednak przegapimy połączenie (lub celowo je zignorujemy). Jeżeli nie rozpoznamy numeru, ciekawi nas, kto taki mógł do nas wydzwaniać. Na szczęście są sposoby na to, aby sprawdzić, kto do nas dzwonił. 

Dowiedz się, kto dzwonił od innych użytkowników


Chyba nikt nie lubi, gdy wydzwania się do nas, aby sprzedać dzieło najnowszej technologii, namówić na kolejne usługi lub wręczyć prezent w czasie prezentacji, na której będziemy namawiani na kupno przedmiotów absolutnie niezbędnych. W sieci istnieje sporo serwisów, na których to użytkownicy dodają niechciane numery. Dzięki temu z łatwością możemy sprawdzić, czy numer należy do którejś z firm, starających się sprzedać nam coś, czego nie potrzebujemy. Oczywiście to rozwiązanie ma swoje wady, ponieważ znajdziemy tam tylko to, co zamieszczą inne osoby. Jednak w wielu przypadkach to wystarczy, aby zorientować się w sytuacji. 

Jednym z najpopularniejszych serwisów, które bazują na doświadczeniu użytkowników, jest nieznany-numer.pl. Wpisując numer w wyszukiwarkę na stronie, widzimy jaka jest średnia komentarzy (m.in negatywna, irytująca czy obojętna), komentarze innych osób, a także liczbę wyszukiwań. Dzięki temu od razu orientujemy się, co to za numer. 

Na bardzo podobnych zasadach działa także serwis ktoto.info. Tam również znajdziemy komentarze oraz oceny, a także dowiemy się jaka jest strefa numeracji czy operator. Kolejną stroną jest czyodebrac.pl, choć działa nieco wolniej i toporniej od dwóch poprzednich. 


Rozwiązanie międzynarodowe


Jeśli chcesz dowiedzieć się, kto do Ciebie dzwonił, ale widzisz, że jest to telefon spoza kraju, dobrze użyć któregoś z zagranicznych serwisów. Jednym z nich jest numlookup.com. Jest darmowy i nie wymaga rejestracji, działa jednak dość powolnie i nie zawsze czekanie 60 sekund kończy się sukcesem. O wiele lepiej radzi sobie whitepages.com – szybko i sprawnie podaje adres, na który zarejestrowany jest numer telefonu. Dzięki temu możemy w kilka sekund dowiedzieć się, kto do nas dzwonił. 

Niestety te serwisy nie zawsze podają sprawdzone i aktualne informacje. Może się zdarzyć, że pod podanym przez wyszukiwarkę adresem mieszka poprzedni właściciel numeru. Trzeba też przyznać, że odnalezienie w bazie numerów telefonów komórkowych jest o wiele trudniejsze niż stacjonarnych. 

Serwisy, które mają pomóc nam zidentyfikować dzwoniącego, to tzw. reverse phone lookup. Zbierają one i skanują numery telefonu, które znajdują się w ich zasięgu. Aby działać jak najsprawniej, muszą posiadać bogate bazy danych. Dlatego najlepiej działają te dysponujące wieloma danymi. Zbierają je poprzez użytkowników – gdy np. zainstalujesz taką aplikację, Twój numer automatycznie trafia do bazy. Oznacza to, że sprawdzając czyjąś tożsamość, musisz podzielić się swoją. Zazwyczaj nie tylko swoją, ale także wszystkich tych, których numery znajdują się na Twojej liście kontaktów.

Najpopularniejszym narzędziem zza Oceanu do sprawdzania, kto do nas dzwonił, jest TrueCaller. Posiada on w swoich zasobach ponad 2 miliardy numerów telefonów! Jest też darmowe. Poza jednym szczegółem – gdy rejestrujesz się do niego, musisz udostępnić swoje konto Google lub Microsoft. Tym samym Twoja lista kontaktów ląduje na ich serwerach. Trzeba się z tym jednak pogodzić, jeśli chcesz korzystać z TrueCaller. 


Skorzystaj z wyszukiwarki


Czasami najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Nie sprawdzi się to w przypadku telemarketerów (a przynajmniej nie w większości sytuacji). Ale jeśli numer pojawia się na jakiejś stronie, to po wpisaniu go w wyszukiwarkę, powinniśmy otrzymać zadowalający nas wynik. Możemy też natrafić na wpisy z for internetowych, na których użytkownicy ostrzegają przed rozmowami z osobami dzwoniącymi z podejrzanych numerów. Czasami zaoszczędzimy w ten sposób kilka sekund czy minut, a często o wiele więcej – nasze ciężko zarobione pieniądze. Niestety naciągaczy jest wciąż mnóstwo i trzeba uważać na to, co klikamy w Internecie czy od kogo odbieramy telefon. 

Niestety sprawdzenie, kto do nas dzwonił nie zawsze jest proste. Szczególnie, jeśl próbujemy wyśledzić numer komórkowy. Ze stacjonarnymi jest o wiele prościej! Jak widać, istnieją sposoby na to, aby dowiedzieć się, kto do Ciebie telefonował. Często jednak musisz w zamian udostępnić swoje dane. Jeśli nie chcesz tego robić – o wiele prościej będzie rozwiązać problem natrętnych połączeń inaczej – blokując je lub prosząc w czasie rozmowy o usunięcie swojego numeru z bazy danych. To drugie rozwiązanie nie zawsze działa, szczególnie, jeśli nasz rozmówca “przez przypadek” się rozłączył. Jednak czasami warto spróbować. Zaś przy okazji kolejnej rejestracji, upewnijmy się, czytając regulamin, czy właśnie nie zezwalamy na to, aby nasz numer telefonu czy e-mail wylądował w obcych rękach. Ostrożności, szczególnie w Internecie – nigdy za wiele!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij Nam Wiadomość