YOUTAB

Jak płacić telefonem – Android, iOS?

Technologia umożliwia nam wiele rozwiązań, o których wcześniej mogliśmy tylko pomarzyć. To truizm, ale też prawda! Jednym z rozwiązań, które stają się coraz popularniejsze, jest możliwość zapłaty telefonem. Choć coraz więcej osób korzysta z tej możliwości, nie każdy wie, jak to zrobić. Jeśli chciałbyś poznać tajniki płatności telefonem, ale jeszcze nie miałeś okazji – przeczytaj ten wpis do końca, a z pewnością się dowiesz!

Zalety płatności telefonem

Nie jesteś przekonany, czy płatności zbliżeniowe telefonem są dla Ciebie? Cóż, rzeczywiście, nie da się przekonać każdego. Jednak jest sporo plusów, wynikających z tego, że za zakupy będziesz mógł płacić swoim smartfonem. Najważniejsza z nich, to brak konieczności zabierania ze sobą portfela. Wszystko, co jest Ci potrzebne, to telefon. Nie musisz zatem martwić się o to, czy zabrałeś portfel. To także dobre rozwiązanie dla pań. Jeśli szykuje się wielkie wyjście i chciałabyś zabrać na nie jedynie małą torebkę, np,. kopertówkę, możesz mieć problem ze zmieszczeniem do niej portfela. Zdarza się przecież, że sam portfel jest niemal wielkości tak niewielkiego dodatku, jakim jest elegancka torebeczka, przeznaczona na ważne i eleganckie okazje. Jeśli masz możliwość płatności mobilnych telefonem, nie musisz się już przejmować, czy zmieścisz do torebki portmonetkę! 

Kolejną zaletą jest to, że takie płatności są bezpieczne! Zapewne wiele osób obawia się, że jeśli telefon zostanie im skradziony, to ktoś będzie mógł dobrać się do ich oszczędności. Choć rzeczywiście cyberniebezpieczeństwa są obecnie dużym zagrożeniem, to czujny musisz być niestety cały czas. Fake’owe SMS-y, naciąganie na rozmowy telefoniczne z zagranicznych numerów (sprawdź, jak ich uniknąć!), a także fałszywe informacje od osób, które podszywają się pod przedstawicieli bankowych… Lista jest długa. Jednak płacenie telefonem, o ile zachowamy zdrowy rozsądek jest bezpieczne, tak samo jak codzienne dokonywanie płatności kartą płatniczą czy kredytową. 

credit card and computer

Jak płacić mobilnie telefonem z iOS-em?

Telefony iPhone mają specjalną aplikację, która umożliwia Ci płacenie mobilne – Apple Pay. Musisz dodać do niej kartę, aby następnie swobodnie z niej korzystać. Aby to zrobić, wejdź w Wallet, kliknij w ikonkę “+”, a następnie podążaj za wskazówkami. Gdy tylko Twój bank zweryfikuje kartę, będziesz mógł płacić za zakupy swoim iPhonem lub Apple Watch! Ale jak to zrobić?

Apple pay app

Jeśli posiadasz iPhone’a X lub nowszego

  • Naciśnij dwukrotnie przycisk do blokady,
  • Zweryfikuj płatność poprzez Face ID lub kod,
  • Zbliż telefon górną częścią do terminala,
  • Poczekaj, aż na ekranie pojawi się napis “Gotowe” oraz “ptaszek”.

Jeśli posiadasz starszy model iPhone’a

  • Połóż palec na czytniku Touch ID,
  • Poczekaj, aż pokaże się karta domyślna,
  • Zbliż telefon do terminala,
  • Poczekaj, aż na ekranie pojawi się napis “Gotowe” oraz “ptaszek”.

Jeżeli nie chcesz płacić kartą domyślną, a inną, musisz ją wybrać. Gdy naciśniesz boczny przycisk (lub Touch ID), stuknij w kartę i wybierz tę, którą chcesz dokonać płatności. 

Po tym, jak skonfigurujesz aplikację Apple Pay, będziesz mógł wygodnie płacić w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, a także w App Store!

Jak płacić telefonem z Androidem?

Aby zapłacić telefonem z Androidem, musisz ściągnąć aplikację Google Pay. Następnie musisz dodać do niej swoje karty. Możesz zrobić to poprzez zrobienie zdjęcia lub ręczne wpisanie danych. Po tym kroku następuje weryfikacja, która ma na celu ustalenie, czy to napewno Ty jesteś właścicielem danej karty płatniczej. Możesz to zrobić poprzez SMS, mailowo, telefonicznie, dzwoniąc do swojego banku lub logując się do niego. Po wpisaniu kodu weryfikującego i zatwierdzeniu go, możesz korzystać z Google Pay! (Nie przestrasz się, jeśli zobaczysz drobne obciążenie swojego rachunku – zostanie ono wyrównane w ciągu 24 godzin).

google pay app

Każdy bank ma swoje zasady

Pamiętaj, że aplikacja na telefonie to jedno, ale zasady banku są nadrzędne. Zanim spróbujesz dodać kartę płatniczą do apki, najpierw sprawdź, które banki umożliwiają tę opcję. Obecnie jest ich już większość, a kolejne szybko dołączają do technologicznej rewolucji. Pamiętaj, że płatności mobilne są bezpieczne, o ile używasz ich z głową. Jeśli zadbasz o bezpieczeństwo swojego telefonu, wszystko powinno pójść gładko i sprawnie. Powodzenia! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij Nam Wiadomość