YOUTAB

Jak bezpiecznie płacić zbliżeniowo?

Płatności mobilne i zbliżeniowe to standard już od dłuższego czasu. Niestety, wciąż zdarza się, że niektórzy z nas korzystają z tych możliwości w sposób, który może narazić na finansowe straty. Warto znać kilka, tak naprawdę podstawowych, zasad, by płacić szybko i wygodnie, a przy tym – bezpiecznie. 

Jeśli jeszcze nie płacisz zbliżeniowo – dowiedz się najpierw, czy Twój bank udostępnia taką możliwość. Praktycznie wszystkie banki uruchomiły taką możliwość już dawno temu lub stosunkowo niedawno. Płacić w ten sposób możesz z użyciem karty (debetowej, płatniczej, kredytowej), telefonu, a nawet zegarka. Taką możliwość oferuje zarówno Visa jak i MasterCard

Jak rozpoznać możliwość płatności kartą zbliżeniową? 

Aby zapłacić kartą zbliżeniowo, musisz szukać znaczka z rączką i charakterystycznymi “falami” (czy też rozchodzącego się echa) – znajdują się one zarówno na karcie, jak i na terminalu. Jeśli po podejściu do kasy zauważysz takie symbole, możesz śmiało zapłacić zbliżeniowo.

Pamiętaj, że płacić zbliżeniowo możesz zarówno bez, jak i z użyciem PINu. Jeśli kwota nie przekroczy 50 złotych (w niektórych bankach limit wynosi lub niedługo może wynieść 100 złotych), wtedy nie ma konieczności zatwierdzania zakupu. W innym przypadku, będziesz musiał potwierdzić transakcję, wpisując PIN na klawiaturze terminala. 

jak płacić karta zbliżeniowo

Jak płacić kartą zbliżeniowo?

Gdy już wiesz, że w danym miejscu (sklepie, restauracji, na stacji benzynowej, a często także w urzędzie), możesz zapłacić zbliżeniowo, wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad. Wiele zależy od rodzaju terminala. Jedne łapią sygnał szybciej i z dalszej odległości, podczas gdy inne potrzebują konkretnego ustawienia karty. Zawsze możesz poprosić o pomoc sprzedawcę. Zazwyczaj jednak, wystarczy, że zbliżysz kartę na odległość 3-4 centymetrów, w okolice górnej części terminala (tam, gdzie znajduje się antena). Jeśli płatność zostanie zaakceptowana, usłyszysz charakterystyczny dźwięk – piknięcie. Na ekranie pojawi się zaś odpowiedni komunikat. Jeśli kwota przekroczy limit płatności, po piknięciu, będziesz musiał wpisać numer PIN. 

Czy można wyłączyć możliwość płacenia kartą zbliżeniowo?

Większość banków zapewnia możliwość wyłączenia płatności zbliżeniowych. W zależności od tego, gdzie masz konto, procedura może wyglądać nieco inaczej. Zazwyczaj wystarczy zalogować się na swoje konto lub zadzwonić na infolinię. Gdy już uwierzytelnisz swoją tożsamość, będziesz mógł wyłączyć opcję zbliżeniowych płatności. 

Jak płacić kartą zbliżeniowo tak, aby było bezpiecznie? 

Przede wszystkim – nigdy nie płać kartą w miejscach, którym nie ufasz. Nigdy nie zostawiaj też portfela z kartami bez nadzoru – wystarczy chwila, by wprawny złodziej zaopiekował się Twoją własnością. Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed kradzieżą sygnału z karty, koniecznie zaopatrz się w prosty gadżet – klatkę Faradaya. Blokuje ona sygnały, w tym GSM i WiFi, dzięki czemu nie można ich przechwycić. 

płatność zbliżeniowa kartą
Sama karta jest zabezpieczona w różny sposób, więc sama płatność jest bezpieczna. Każda transakcja generuje jednorazowy kod, a  wszystko chronione jest specjalnym standardem szyfrowania. Co więcej – w momencie, gdy operacja wykonana zostanie poprawnie, karta zostaje dezaktywowana, dzięki czemu przypadkowa transakcja nie jest możliwa.

Pamiętaj też – jeśli Twoja karta zostanie skradziona, koniecznie skontaktuj się z bankiem i policją! 

Zalety płatności zbliżeniowych

Główną zaletą płatności zbliżeniowych jest ich szybkość i łatwość. Wystarczy zaledwie chwila, by zapłacić za zakupy. Do tego są one naprawdę bezpieczne. Jeśli stosujesz się do kilku podstawowych zasad wypisanych wyżej, nie masz się czego bać. Wystarczy być ostrożnym – w tym tkwi cały sukces! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij Nam Wiadomość