YOUTAB

7 porad jak usprawnić działanie naszego smartfona

Każdy z nas traktuje swojego smartfona jak oczko w głowie. Niestety z każdym kolejnym miesiącem, dotyka go ząb czasu i odciska na nim swoje piętno… Procesor zwalnia, telefon zaczyna się ciąć… A nawet jeśli nie, nawet jeśli wszystko jest niby okej – chciałbyś, aby Twój mini super komputer śmigał jeszcze sprawniej. Nic dziwnego! Właściciele najnowszych modeli mogą spać spokojnie – szczególnie jeśli postawili na flagowce i wydali nieco więcej. Nie ma się, co oszukiwać, bardzo często wiele zależy od samego modelu. Ale jest kilka sposobów na to, by usprawnić działanie naszego smartfona. Jakich? Czytaj dalej, a z pewnością się dowiesz! 

1. Nie zaśmiecaj go

Najprościej znaczy czasami najtrudniej – wszyscy to wiemy. Jeśli jednak zależy Ci na przyspieszeniu, przejrzyj dokładnie zawartość telefonu. Czy na pewno potrzebujesz te gry, w które ostatni raz zagrałeś rok temu? Czy te aplikacje, których poza pierwszym razem, nigdy nie otworzyłeś, są Ci niezbędne? I czy jesteś absolutnie pewien, że Twoja galeria zdjęć, składająca się z kilku tysięcy fotografii nie mogłaby się nieco pomniejszyć? No właśnie – każdy z nas trzyma na smartfonie coś, czego z pewnością nie potrzebuje. Zdjęcia i wideo są ważne, przywołują miłe wspomnienia, są przydatne, a część z nas lubi magazynować memy. Ale można je zgrać na komputer, na dysk, na kartę pamięci. Nadal zostaną w Twoim posiadaniu, ale telefon odetchnie. 

Gwarantujemy, że większość, jeśli nie wszyscy, możemy pozbyć się czegoś z pamięci smartfona. Spójrz na sprawę krytycznym okiem, w pełni świadomie i nie oszukuj się. Niektórych ikonek już nigdy więcej nie klikniesz. Dlatego równie dobrze, możesz je wykasować od razu!

ekran smartfona

2. Wyłącz programy, które działają w tle

Wiele programów działa w tle, nawet jeśli nie używasz ich często czy regularnie. Powodują one nie tylko obciążenie systemu, ale także baterii – ta rozładowuje się szybciej. A jeśli zależy Ci na transferze danych (bo np. jesteś za granicą), to wyłączenie aplikacji działających w tle, może pomóc Ci oszczędzić kilka GB. Pamiętaj jednak, że tak jak ze światłem – telefon pobiera więcej energii przy włączeniu aplikacji. Dlatego wyłączaj działanie w tle tych aplikacji, których nie używasz co chwilę. Te z których regularnie korzystasz, zatrzymaj – dzięki temu telefon będzie działał nieco szybciej.

Warto także ograniczyć zerkanie w telefon – wtedy skorzystają na tym zarówno Twoje oczy, głowa, jak i sam telefon. 

3. Zrestartuj smartfon

Kolejna dość prosta porada, a wiele osób nie ma o niej pojęcia lub o niej zapomina. A zrestartowanie systemu często działa cuda. Przywoływane w żartach zdanie “a próbował pan/pani wyłączyć i włączyć ponownie” bawi, ale jest w nim sporo prawdy! Pomyśl tylko – telefon działa odkąd go kupiłeś, uruchomiłeś po raz pierwszy. Jeśli nie zdażyło Ci się go rozładować do 0, to prawdopodobnie przez kilka miesięcy będzie chodził non stop. Technologia poszła do przodu, to fakt. Ale w tym momencie wymagasz od telefonu, by był praktycznie perpetuum mobile. Niestety – to tak nie działa. Daj mu odetchnąć! 

Możesz go uruchomić ponownie przez specjalną opcję (która pojawi się po wciśnięciu guzika blokady lub wyłączania telefonu) lub po prostu wyłączyć go na chwilę i po pewnym czasie włączyć ponownie. Pomaga zarówno przy iOSie jak i Androidzie. 

telefon

4. Wyczyść dane z pamięci podręcznej

Nie rekomendujemy tego rozwiązania do codziennego stosowania. Jest to raczej ciężka artyleria, coś w rodzaju ostatniej deski ratunku. Normalnie pamięć podręczna pomaga w poprawnym i szybkim działaniu aplikacji. Jednak po dłuższym czasie jej użytkowania może się okazać, że zamiast pomagać, bardziej ona szkodzi. Dlatego co jakiś czas, możesz ją wyczyścić.

W większości modeli telefonów, powinieneś szukać tej opcji w opcjach związanych z pamięcią i danymi. W iPhonie będziesz musiał czyścić pamięć aplikacji po kolei – przechodząc od jednej do drugiej (w zakładce iPhone (pamięć), którą znajdziesz w ustawieniach Ogólnych). 

5. Resetowanie smartfona do ustawień fabrycznych

Kolejna rady z rodzaju tych “cięższych”. Jeśli nic nie pomaga Twojemu smartfonowi, to często nie zostaje nic innego, jak zresetowanie go do ustawień fabrycznych. Pamiętaj, że wszystkie zdjęcia i dane najprawdopodobniej zostaną usunięte, dlatego, jeśli chcesz je zachować – skopiuj je wcześniej na dysk lub komputer. 

To rozwiązanie zazwyczaj sprawdza się przy starszych modelach. Często niewiele więcej da się zrobić i to jest ostatnia deska ratunku. Przy przywróceniu systemu i ponownej instalacji, pamiętaj, jaki masz cel – chcesz, aby telefon działał sprawniej. Dlatego nie zaśmiecaj go ponownie masą aplikacji i programów. WYbierz te, których rzeczywiście potrzebujesz. 

6. Uporządkuj ekran startowy

Użytkownicy sprzętów elektronicznych dzielą się głównie na dwie grupy: tych, którzy na pulpicie mają zaledwie kilka ikonek (mistrzowie dochodzą do zaledwie jednej!) oraz tych, u których nie widać nawet piksela tapety. Porządek na ekranie startowym ma jednak sens! Dzięki niemu telefon zadziała sprawniej. Usuń z ekranu to, czego na nim nie potrzebujesz. Pogrupuj aplikacje w katalogi – jednym słowem, zrób generalny porządek! W tym wypadku przyda się także wyłączenie niepotrzebnych animacji – zżerają one pamięć, a jedyne, co dają to ładny efekt. W przypadku walki o efektywność sprzętu, efektowność możesz sobie darować. 

wyłączony telefon

7. Aktualizuj system

Tak, wiemy, że pewna firma do niedawna stosowała podstęp i z każdą aktualizacją telefon zwalniał. Teraz, wg oficjalnych wiadomości, robić już tego nie mogą. A prawdą jest, że większość aktualizacji ma za zadanie naprawienie błędów, bugów i innych kłopotów. Dlatego lepiej jest co jakiś czas update’ować system do najnowszej wersji. W przypadku iPhone’ów jeśli przez długi czas nie zaktualizujesz aplikacji, mogą one chodzić znacznie wolniej. Podobnie może się wydarzyć w przypadku Androida. Jeśli zapominasz o update’ach, zawsze możesz włączyć funkcję automatycznej aktualizacji.  

Jak widać, sposobów jest sporo. Wymieniliśmy te, które może bez większych problemów zrobić każdy. Oczywiście są jeszcze bardziej skomplikowane opcje. Te wymagają jednak większej wiedzy oraz braku strachu przed zepsuciem czegoś. A rzeczywiście, w takim przypadku lepiej powierzyć swój smartfon komuś, kto rzeczywiście się na tym zna. A nie tylko tak twierdzi. 

Pamiętaj, że poza szybkością sprzętu, warto go także chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Na Youtab.pl znajdziesz najlepsze etui na telefonu oraz szkło ochronne. Dzięki nim smartfon będzie piękny i bezpieczny. A nasze porady sprawią, że będzie śmigał jak błyskawica!

Jedna odpowiedź do “7 porad jak usprawnić działanie naszego smartfona”

  1. IWONA KLONOWSKA pisze:

    super dobre rady-dziękuję,to mój 1 telefon,pozdrawiam-Iwona

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij Nam Wiadomość