YOUTAB

4 obiektywy w telefonie – dlaczego jest ich aż tyle?

Producenci telefonów prześcigają się w nowinkach technologicznych i nowych rozwiązaniach, które przyciągną użytkowników właśnie do ich produktów. Konkurencja na rynku jest ogromna, dlatego jesteśmy zalewani nowymi pomysłami. Od jakiegoś czasu firmy próbują ze wszystkich sił wyprodukować telefon, którego ekran będzie zajmował 100% powierzchni przedniej telefonu. Niektórym niemal się to udało. Inni stawiają np. na zakrzywione smartfony (np. Samsung Galaxy S10 czy Huawei P30 Pro). Od pewnego czasu, producenci zaczęli dodawać coraz to więcej obiektywów. Jeden jest już przeżytkiem nie z tej epoki, a nawet dwa czy trzy nie robią wrażenia. Obecnie trendy pokazują wyraźnie – jeśli chcesz być na czasie, musisz wyprodukować smartfona z czterema obiektywami.

Aparat w smartfonie jest istotny

Jednym z parametrów najważniejszych dla wielu użytkowników jest właśnie jakość fotografii i wideo, które możemy tworzyć przy pomocy danego telefonu. Producenci zauważyli, że dla konsumentów jest to istotny czynnik, więc szybko zaczęli udoskonalać technologię. Współcześnie wykonane zdjęcia nie przypominają już tych ziarnistych, “robionych kalkulatorem” koszmarków sprzed kilku lat. Co więcej! Współczesne możliwości pozwalają nawet na kręcenie filmów kinowych, z wykorzystanie np. iPhone’ów (przypadek filmu “Mandarynka”). 

Robienie fotografii w ruchu czy przy słabym oświetleniu nie jest już niemożliwe. Matryce i obiektywy są regularnie udoskonalane, aby dostarczać userom coraz to lepszych doznań. Szczególna presja wywierana jest na te marki, które projektują kolejne “flagowce”. Naczelny model nie może posiadać słabego aparatu, inaczej może nie spełnić sprzedażowych planów. 

obiektyw

Matryca a obiektyw – na co zwracać uwagę 

Czytając specyfikację danego modelu z pewnością spotkałeś się z określeniem matrycy. Czym jest ten mistyczny element?

Matryca to elektroniczny sensor, który posiada funkcję światłoczułą. Można ją porównać zatem do filmu, który zakładano w aparatach sprzed ery cyfrowej. Matrycę możesz zobaczyć np. w aparacie cyfrowym, po odsłonięciu przesłony. Głównym zadaniem matrycy jest zatem rejestrowanie obrazu. Im większa matryca, tym lepszej jakości obraz uzyskamy. Także w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Ilość megapikseli niekoniecznie idzie w parze z jakością zdjęć. Należy zwrócić uwagę na wielkość matrycy i jakość samej optyki.

Obiektyw fotograficzny to przede wszystkim układ optyczny. Jak podaje Wikipedia: rolą obiektywu jest ogniskowanie promieni światła w płaszczyźnie matrycy lub błony światłoczułej (tak by otrzymać ostry obraz). Wiele osób twierdzi, że warto inwestować głównie w obiektyw i optykę – jest to nadrzędna zasada w przypadku aparatów cyfrowych, ale w przypadku tych w smartfonach, także warto zwrócić na nie uwagę. 

Rodzaje obiektywów w smartfonach

Obiektyw obiektywowi nierówny! Należy o tym pamiętać już na samym początku. Rzeczywiście – producenci, rozbudowując wyspy z aparatami i dodając kolejne obiektywy, postawili na swego rodzaju “podział obowiązków”. 

Obiektyw szerokokątny

Jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie ukazać nam więcej kątów. Obecnie najczęstszy stosowany zakres to aż 130 stopni. To całkiem sporo! Możliwości technologiczne dają nam jednak możliwości rozszerzenia tego pola aż do 180 stopni! Dzięki temu obiektywowi jesteśmy w stanie fotografować duże przestrzenie. Dodatkowym plusem jest zachowywanie głębi ostrości. Inna nazwa tego obiektywu to obiektyw krótkoogniskowy. Obecnie często spotyka się też aparaty z obiektywem ultraszerokokątnym. 

Teleobiektyw

Pozwala na znaczne przybliżenia i robienie zdjęć na dużą odległość. Te wszystkie długie lufy obiektywów, które wykorzystują paparazzi, to zazwyczaj właśnie teleobiektywy. Rozmiary tego rodzaju sprzętu są spore, dlatego te montowane w smartfonach mają znacznie słabsze możliwości, niż np. lustrzanka. Ale w porównaniu do tego, co znamy sprzed kilku lat – zrobiliśmy i tak gigantyczny krok naprzód.

Obiektyw z matrycą monochromatyczną 

Widocznie poprawia jakość fotografii, nakładając stworzony przez siebie obraz na drugi – dzięki temu obraz jest znacznie dokładniejszy i nie ma aż tylu szumów, co standardowe zdjęcie.

Dodatkowo w każdym aparacie, znajdzie się też standardowy obiektyw. W niektórych zaś np. taki, który odpowiada za np. rozmycie tła. 

obiektywy

Dlaczego aż tyle obiektywów jest potrzebne w telefonie?

Cóż, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Tak naprawdę, nie potrzeba aż 4 obiektywów. Wszystko zależy od zdolności danego użytkownika. Jeśli wie, jak taki sprzęt obsługiwać, będzie rzeczywiście tworzył o wiele lepsze fotografie. Dla przeciętnego “Kowalskiego” często nie ma to aż takiego znaczenia.

Trzeba jednak przyznać, że ten wyścig producentów przynosi nam wszystkim wymierne korzyści. Ostatecznie idziemy przecież do przodu, a w naszych smartfonach znajduje się sprzęt, który jeszcze nie tak dawno temu, był na niewyobrażalnym poziomie zaawansowania. 

Czy warto postawić na 4 obiektywy w telefonie? 

Jest to oczywiście kwestia sporna. Niektórzy powiedzą, że bez takiego rozwiązanie ani rusz. Oczywiście trzeba się zastanowić, jakim typem użytkownika jesteś. Jeśli znasz się na fotografii, umiesz robić dobre zdjęcia i znasz możliwości sprzętu, z którym pracujesz – wtedy taki poczwórny aparat może sprawić Ci dużo przyjemności. Jeśli jednak jesteś podstawowym użytkownikiem, który “cyka” zdjęcia od czasu do czasu – zastanów się. Oczywiście, jeśli taki aparat nie ma wpływu np. na cenę, to czemu w niego nie zainwestować. Jeśli jednak taki aparat sprawia, że cały smartfon jest droższy – nie zawsze warto wtedy rzucać się na taki model.

Podsumowując – 4 obiektywy mają sens, jeśli wiesz, co robisz. Jeśli nie interesujesz się fotografią, nie eksperymentujesz, ale jednak zależy Ci na “ładnych” fotografiach – zamiast szaleć z ilością obiektywów, wybierz taki telefon, którego aparat jest po prostu dobry. Często podobne parametry mogą finalnie dawać inny efekt, dlatego warto przetestować aparat w smartfonach samemu. 

Chroń obiektyw odpowiednią folią lub szkłem 

Niezależnie od tego, ile masz obiektywów, z pewnością chcesz chronić swój aparat. A nie ma co ukrywać, że na co dzień, cały telefon jest narażony na różnego rodzaju zniszczenia, upadki, stłuczenia. Dlatego warto zastanowić się nad kupnem specjalnej folii lub szkła ochronnego do aparatu. W naszym sklepie znajdziesz spory wybór, który pozwoli Ci na spore oszczędności. Przecież zniszczony aparat i jego wymiana, to wydatek rzędu nawet kilkuset złotych! 

Zaopatrując się w akcesoria w naszym sklepie, masz pewność, że zawsze postawisz na najlepsze produkty, od sprawdzonych producentów. Złóż zamówienie już dziś! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyślij Nam Wiadomość